Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Hrant Dink Ulm'da anıldı

"Hrant Dink'i katledilişin 13. yılında unutmadık" başlığıyla düzenlenen anma etkinlğine konuşmacı olarak araştırmacı gazeteci-yazar ve kabaretist Hayko Bağdat katıldı.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF)'in Güney Almanya'da "Hrant Dink Etkinlikleri"nin Ulm ayağına büyük gösteridi. Tohum Kültür Merkezi (TKM) Derneğinde gerçekleştirilen anma ve söyleşi “Hrant Dink'i katledilişin 13. Yılında unutmadık” başlığıyla düzenlendi..

Etkinliklerden ilki kitlesel katılımla dün Ulm Tohum Kültür Merkezin'de gerçekleştirildi.

Anma ve söyleşiye ATİF-TKM temsilcisiyle birlikte ünlü araştırmacı, yazar Hayko Bağdat konuşmacı olarak katıldı.

Açılışı yapan TKM temsilcisi "13 yıl önce Ermeni gazetesi kurucusu olan Hrant Dink İstanbul’da katledildi. Cinayetten tam 13 yıl geçmesine rağmen dava hala sürüyor ve adaletli yargılamayla gerçek katillere ulaşılmış değil" dedi.

Anma'ya "Hrant Dink belgeseli" ile başlandı. Ardından AKP faşizimin MGK toplantılarında Hrant Dink üzeri planlar yapıldı" dendi. "Başta soykırıma maruz kalan Ermeni ulusu olmak üzere tüm devrimci-demokratik mücadele içerisinde şehit düşen insanlar için" çağrısıyla saygı duruşu gerçekleştirildi.

TKM temsilcisi sunumunda Hrant Dink’in hayatına değinerek, onun devrimci mücadele içerisindeki rolünü izleyicilerle paylaştı. Konuşmasının ikinci bölümde "Faşist devlet aygıtının ideolojik bileşimi tek ulus, tek dil, tek din, tek devlettir ve mahkûm edilmelidir" diyerek somut örneklerle de ifade etti.

Gazeteci-yazar ve kabare oyuncusu Hayko Bağdat konuşmasına başta 1915 yılında gerçekleştirilen Ermeni soykırımını bir Ermeni gözüyle paylaştı. Şu soruyu insanların sormasını istedi: “Siz böyle bir soykırımı nasıl kabul ediyorsunuz?”

Sunumunda, devletle birlikte tüm kesimlerin, milliyetlerin 1915'deki rolünü anlatarak "Bugün Ahmet Türk bile özür diledi" diyerek, Rojava bölgesindeki mücadelenin örnek alınması gerektiğini önemle vurguladı.

Soru-cevap bölümünün de canlı geçtiği söyleşide, konuşmacılar yöneltilen soruların tümünü yanıtladılar. SYKP adına yapılan kısa yorumda “Kemalizm’den bağımsız sorunun ele alınamayacağı. Osmanlının politikası, bugüne kadar iktidara gelen tüm hükümetler tarafından uygulandı. Çünkü bu bir devlet politikasıdır” dendi.

Gazeteci Meşale Tolu ile çok çok sayıda kişi katırken, ADHF, SYKP, AGİF, SOL Parti, Bolşevik Partizan, DKTM taraftarları da yer aldı. Hayko Bağdat, söyleşi sonrası kitaplarını imzaladı.

Etkinliği ikinci ayağı, bir gün sonra Augsburg'da gerçekleşti.
Teilen
2020-02/01-Sayı-590
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN