Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 599 - 05.11. - 03.12.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Stuttgart'ta "Julian Assange’a özgürlük" eylemi

ABD’ye teslim etmeyin! Julian Assange’a özgürlük! Julian Assange’ı kurtarın!" başlığı altında Stuttgart'ta eylem yapıldı.

Gül GÜZEL (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Julian Assange’yi kurtarın, ABD’ye teslim etmeyin! Julian Assange’a özgürlük başlığı altında Stuttgart'ta eylem yapıldı.

WikiLeaks kurucusu Julian Assange, tutuklu bulunduğu cezaevinde maruz kaldığı yoğun tecritten dolayı yaşadığı psikolojik işkence yüzünden sağlığı tamamen bozulup, artık doğum gününü ve adını bile hatırlamıyor. Suçu gazetecilik olan Julian Assange’nin bu durumuna ve ABD’ye teslim edilmemesi için Almanya’nın Stuttgart şehrinde 5 Aralık 2019’dan beri başlayan ve her hafta Perşembe günleri devam edecek olan eylemle, bu duruma kamuoyunun duyarlılığını geliştirmek ve sahiplenmesi yaratılmak isteniyor. Çünkü eğer Julian Assange, ABD’ye teslim edilirse, 175 yıl hapis cezası veya ölüm cezasına çarptıtılacak.

‘’Biz bu adaletsizliğe bir son verdirmek istiyoruz. Lütfen sizler de bu konuda dayanışmaya katılın, ayağa kalkalım, bu durum hepimizin başına gelebilir’’ diyen eylemciler, kent sakinlerini, dağıttıkları el ilanlarıyla bilgilendiriyorlar. ‘’Aufstehen Stuttgart ve Stuttgarter Wasserforum’’ gruplarının düzenlediği miting her hafta Perşembe günleri saat 17 ile 19 arasında Stadtmitte meydanında, yakılan mumlar ve açılan Pankartlar eşliğinde yapılıyor. Eylemciler yaptıkları çağrı ile Julian Assange, Wikileaks, Chelsea Manning için adalet talep ederek, Gazeteciliğin suç sayılamayacağı ve suç testipi yapanların kendi suçlarını örtmek için basın ve medya özgürlüğünü susturmak için tavır sergiledikleri ve aslında bu durumun kamuoyu tarafından hapsedilmesi gereği vurgulayarak, ‘’Mr. Julian Assange-A9379AY, HMP Belmarsh, Western Wey, London, SE2 80EB, Grossbritannien’’ adresine herkesin mektup yazmasını istediler.

Julian Assange neden ve niçin tutuklu?
Julian Assange kurduğu Wikileaks platformu vasıtasıyla bir çok devlet ve askeri gizli belgelerini yayınlamıştı. Aşağıda yayınladığı bu gizli belge ve haberlerden bir kaçı: 2007: Kurduğu Wicileaks vasıtasıyla Guantanamo cezaevindeki durumu ve tutuklular arasında 15 yaşındaki bir çocuk hakkındaki haberi,
2008: Tibet’teki başkaldırış eylemlerinin videoları ve İsviçre Bank Julius Bär&Co- İslanda Cayman arasındaki yasadışı işleri,
2009: Bilderberg- Grup’ların 1950 -1980 yılları arasındaki İran’daki Nükler kazası protokollerinin İsrail ve Amerika Computerwurm ‘Struxnet’’ tarafından silinmesi haberi, İsviçre firması Trafigura tarafından ‘’Zehirli çöplerin’ batı Afrika ülkesi Elfenbeinküste’ye atılmasının haberi,
2010: ‘’Collateral Murder videosu –ABD askeri helilopterlerin içlerinde 2 Reuters gazetecisinin de bulunduğu 18 sivil bir gruba ateş açarak öldürmesi. Afganistan savaşından Askeri belgelerde ölenlerin çoğunun siviller olduğu tespiti. Irak savaşında Ekim ayında 40.000 gizli belgelerle ölümler, işkenceler, taciz ve görevini kötüye kullanma tespitleri,
2011: Guantanamo tutuklularına (sözde Al-Qaida aktivistleri) dair 800 Askeri gizli belge. ABD dışişleri bakanlığının, 1966 yılından beri 250.000 E-Mail-Depeschen adlı belgeleri.
2014: TİSA/TPP- Gizli sözleşmelerinin taslakları. Avustralya mahkemesi, merkez bankasından uluslararası liderlere rüşvet verilmesine ilişkin haberi engellemesi.
2015: TPP sözleşmelerinin gizli, 'yatırım sermayesi' yayınlanarak çokuluslu şirketlerin ülkelere dava açabileceği uluslar üstü mahkemelere öneriliyor haberi.

Julian Assange araştırmacı bir gazetecidir. Gizlilikleri açıklama platformu WikiLeaks’ın kurucusu ve sözcüsüdür. Yukardaki belirtilen haberlerin gizli tutulan yüzünü haberleştirdiği için 2010 yılında, İsveç’te kendisi hakkında iddia edilen kondom kullanmadan tecavüz suçu bahanesiyle tutuklanmıştı. Halen cezaevinde bulunan Julian Assange, Anti casusluk cezası çerçevesinde Lonra’da Şubat 2020’de mahkemeye çıkarılacak. Gazeteci Julian Assange cezaevinde her gün 23 saat yaşadığı yoğun tecritten dolayı ağır şekilde hasta. Ancak bu karar gününde ABD’ye teslim edilirse, ya 175 yıl hapis veya ölüm cezasına çarpılacak. O yüzden eylemciler Stuttgart Rotebühlplatz meydanında yapacakları,’MAHNWACHE für Julian Assange ve Chelsea Mannin’’ eylemlerine kent sakinlerinin yoğun bir şekilde katılması çağrısında bulunuyor.
Teilen
2020-02/01-Sayı-590
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN