Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 608 - 19.07. - 19.09.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2021/22
 
 
Tatil 2021/22
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Göppingen'de Maraş Anması

Göppingen Alevi Kültür Merkezi Maraş katliamının 41. yılı nedeniyle etkinlik düzenledi.

Mehmet KILINÇ (Göppingen) 
Göppingen Alevi Kültür Merkezi Maraş katliamının 41. yılında yaptığı etkinlikle andı. Etkinlik Maraş olaylarından hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından Göppingen Alevi Kültür Merkezi sekreteri Feday Özerdoğan bir konuşma ve sinevizyon sunumu yapıldı.Maraş Katliamı ile ilgili hazırlanan bir belgesel yayınlandı. Belgeselde Maraş olaylarının gelişimi ve yaşanan vahşet gösterildi.

Etkinlikle ilgili olarak gönderilen bilgilendirmeyi aşağıda veriyoruz:

"Özerdoğan yaptığı konuşmasından 41. yılında Maraş Katliamında yitirdiğimiz canları anmak ve bu katliamı lanetlemek için bir aradayız. Bildiğiniz gibi Aralık ayı katliamlar ayı olarak anılmaktadır. Maraş, Roboski ve Cezaevleri katliamları aralık ayında gerçekleşmiştir. Alevi tarihi katliamlar tarihidir. Yıllar önce yapılan katliam yapılan vahşet hic bir zaman unutulmayacaktır. Katliamı yapanları siddetle kınıyor, hayatını kaybedenleri saygi ile anıyoruz. Maraş da cocuk, kadın, genç, yaşlı, masum ayrımı yapılmadan insanlik suçu işlenmiştir. Bu katliam bilincli ve planli bir şekilde gerçekleştirildi. Bu vahşeti yapanlar günün birinde tarihle yüzleşmek zorunda kalacaklar.

Bazı şehirler vardır, üzerindeki gölge hiç kalkmaz. Güneşli günlerde bile o kara gölge hep vardır. Maraş da bu kara gölgeli şehirlerden biri olarak tarihe yazılacaktır. Yıllar önce yapılan katliam yapılan vahşet hiç bir zaman unutulmayacaktır. Katliamı yapanları şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenleri saygı ile anıyoruz. Katliam insanlık dışı bir katliamdı. Öldürülmen için Alevi olman yeterli bir sebebdi, insanların evlerinin yakılıp, yıkıldığı, anne karnındakı çocuğun süngülendiği, Maraş da çocuk, kadın, genç, yaşlı, masum ayrımı yapılmadan insanlık suçu işlenmiştir. Bu katliam bilincli ve planlı bir şekilde gerçekleştirildi. Bu vahşeti yapanlar günün birinde tarihle yüzleşmek zorunda kalacaklar.

Maraş katliamı da Koçgiri, Dersim, Malatya, Çorum, Sivas, Gazi, Roboskı, Cezaevi ve diger katliamlar gibi tarihe kara bır sayfa olarak geçmıştir. Alevilerin hakları ancak Alevi katliamlarının hesabını vermekten geçer. Mevcut tüm arşivler ve belgeler halka açılmalıdır. Devlet tarihiyle, geçmişiyle yüzleşmeli ve vicdanıyla hesaplaşmalıdır.

Katlıamlar karşısında, Alevılerın en büyük sılahi, tüm acılarını unutmadan bır araya gelmek ve tek yürek olarak mücadele etmektır,. Büyük emeklerle kurulan alevi örgütlenmesinin,örgütlü yapısını ve gücünü daha da arttırmaktır.

Unutmadik!!! Unuturmayacagiz!!
Unutanlara, unutmak isteyenlere, insan olmanın, hak ve adaletle beraber olmanın erdemi ile ınsanlık ve adalet adına hatırlatmalıyız. Biz Alevilerin hiç bir zaman kini garezi olmadı. Tarihten geliyoruz. Tarihimiz boyunca biz aleviler insan sevgisinden yana olduk. Tarih boyunca biz Alevıler toplum olarak insan öldürüp insanlık suçu işlemedik. Yapmadık yapmıyacağız. Ama insanlik suçu ışleyenlerinde yargi önünde cesasını çekmeleri ıçın mücadele edeceğiz.

Geride Maraş’ta bir kapanmaz yara kaldı Hala kanayan... Kapanmaz bu yara... Çünkü o günden bugüne halkın kanı akmaya, yarası kanamaya devam ediyor..

Bizler bu bilinç ve istemle bir olmalı el ele omuz omuza yanyana sarsılmaz güclü bir irade olmalıyız. Yitirdiğimiz tüm şehitlerimizin anısını yüreklerimizde taşıyoruz. "
Teilen
2020-02/01-Sayı-590
Takvim
metzgerei-marx
Schmidt Immobilien
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN