Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Dost-Der’in 40.Yılı Kutlu Olsun"

 
Resim galerisi için tıklayın
Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği uzun denebilecek bir hazırlık döneminin ardından 1980 Mayıs’ında kuruldu. Kuruluşundan bu yana aralıksız olarak, ortak çıkar ve özlemlere sahip olan işçilerin, gençlerin ve kadınların kendi gelecekleri için mücadele etmelerinde yanıbaşlarında oldu.

Dost-Der işçi sınıfının temel örgütü sendikalarla, özellikle emekçilerin çıkarını ön plana alan sendikacı ve temsilcilerle birlikte hareket etmeye özel önem verdi. Zira, egemenler dünyanın her yerinde işçi ve emekçilerin bölünmüşlüğünden yararlanmaktalar. Hayatı hergün yeniden ve yeniden yaratan büyük çoğunluğun gücü ise birliğinden gelir.

Dost-Der kültürel alanda özellikle de edebiyat alanında da önemli çalışmalara imza attı. Yönünü emekçilere çevirmiş usta yazarlarımızdan; Aziz Nesin, Fakir Baykurt, Can Yücel, Güngör Gencay, Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner, Zeynep Oral, Sunay Akın, İnci Aral, Genco Erkal, Gülsüm Cengiz, Şükrü Erbaş, Celile Celil, Aydın Çubukçu, Ahmet Telli. vb. şahsiyetleri sizlerle buluşturdu. Kültür; aydınlanmanın, barışın ve halklararası kaynaşmanın adımıdır. Bunun için evrensel kültürün zenginliğinden öğrenecek çok şey var.

Stuttgart ve çevresinde bugünlerde tartışılan bir konu ise otomobil alanındaki işten atmalar sorunudur. Yıllardır aynı fabrikada emek vermiş binlerce işçi kapı dışarı edilmek isteniyor. Böylesi bir süreçte işçilerin haklı mücadelesini desteklemek ve dayanışma ağını büyütmek için kendimizce çaba sarfediyoruz.

Dost-Der gençliğe yönelik çalışmaya özel önem verdi. Gençliğin daha güzel bir gelecek için kaliteli eğitim-meslek yeri ve iş mücadelesini bütün olanaklarıyla destekledi. Futbol turnuvaları, festivaller, yıldızlar ve gençlik kampları süreklilik kazandı.

Üyelerimizi ve çalışmalarımıza omuz veren işçileri, emekçileri, kadınları ve gençleri 40 yıllık birikim ve deneyimin değerlendirilip önümüzdeki döneme ilişkin kararların alınacağı 27. olağan kongremize katılmaya çağırıyoruz. Geleceğimiz için örgütlenelim, birleşelim ve mücadele edelim.

(Dost-Der)
Teilen
2020-02/01-Sayı-590
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN