Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 606 - 27.05. - 01.07.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

“Havai fişeğe hayır” diyelim, doğaya sahip çıkalım!

Hüseyin Şenol 
Bu yıl da, doğaya büyük zararı olan, havai fişeklere tüm dünyada yine milyarlar harcanacak. Sadece Almanya’da yılbaşı gecesi kullanılmak üzere, havai fişek ve benzeri patlayıcılara geçtiğimiz yıl, son üç günde 137 milyon euro harcanmıştı. Bu yıl da bu patlayıcılara harcanacak para daha az olmayacak. Patlayıcıların ülkedeki bir gecelik zararı, Almanya’da 2 ayda tüm araçların doğaya verdiği zarara eşit.

Yılbaşı gecesi, sadece Almanya’da yarım saatte 4 bin 500 ton partikül madde salınacak. Genel olarak insan sağlığını en çok etkileyen iki kirletici olarak kabul ediliyor; Partikül madde ve yer seviyesindeki ozon.

Havayı kirleten partikül maddesinin sadece Almanya’da verdiği zararın örneğini verdik. Oran her ülkede aynı ve kirlilik sadece havai fişeklerin kullanıldığı alanla sınırlı kalmıyor haliyle. Tüm dünya etkileniyor bu çılgınlıktan.

Almanya’da dünden itibaren satışına izin verilen havai fişek ve diğer patlayıcılar, 31 Aralık pazartesi gününe kadar satılacak. Her yıl sadece 3 iş günü satışına ve yine sadece 31 Aralık ila 1 Ocak tarihlerinde kullanımına izin veriliyor.

Kullanım yasağı yayılıyor
Almanya’da bir çok kentin bazı bölgelerinde tamamen yasaklanan havai fişek kullanımına, özellikle de kentin “eski” yerlerinde tarihi binaların bulunduğu alanlarda izin verilmiyor.

Ajansların geçtiği bilgiye göre, tüm tepkilere rağmen 53 şehirde ve onlarca kasabada genel bir yasak uygulanmayacak. Sahil bölge ve adlarda ise tamamen yasak olacak. Alman çevre örgütlerinden “Deutsche Umwelthilfe” 95 kentin yönetimine gönderdiği mektupla, havai fişek kullanımının tamamen yasaklanmasını istedi.

Evet, bu yılki durum buyken, tamamen yasaklanmasa da, kentin eski bölümünde, tarihi yerlerinde yasaklayan şehirlerin ve kasabaların sayısı her geçen yıl daha da artıyor.

Her yıl artan “yasak” tartışmalarının, önümüzdeki yıllarda daha da yayılacağı ve tamamen yasaklanacağı veya en azından belediye tarafından “kontrollü” izin verilmesi bekleniyor.

Bana göre, hiç beklemeden tamamen yasaklanmalı bu çılgınlık. Ölümlere, yaralanmalara da neden olan, aslında güzel görüntüden ziyade, savaş görüntüsü de veren bu gereksiz manzara ve gürültü furyasına bir son verilmeli.

Zararı tüm dünyaya
Bize düşen görev de, doğaya büyük zarar veren bu anlamsız çılgınlığa dur demek, engellemektir. Sadece kullanmamak da bizi vicdanen rahatlatmamalı; kullanıma karşı bilinçlendirme çalışmalarını artırmalı ve aktif mücadele etmeliyiz.

“İnsanlık olarak ihtişamızı kanıtlamak için gökyüzüne saldığımız fişeklerin içeriğinde ne var peki? Patlama olduktan sonra bu içerik nereye gidiyor? Doğayı kirletmek pahasına gösteriş meraklısı olan insanlığın kendini kanıtlamakta ki bu denli hırsı nerden geliyor?

Öncelikle kurşun ile başlayalım, pek çok fişeğin alev almasına yardımcı olan bu madde, fişek patladıktan sonra günlerce atmosferde kalıyor ve tozları insanlar ve hayvanlar tarafından solunuyor. Buna ek olarak bitkilerin de metabolizmasına giriyor ve oradan da tekrar bizim vücudumuza besin olarak ekleniyor. Bebek gelişimi üzerinde ölümcül risk taşıyan bu maddenin vücutta birikmesi aynı zamanda sinir tahribatlarına da sebep olmakta.

Baryum ise, yeşil renkli havai fişeklerin çoğuna rengini veren element. Bu elementin çok zehirli olduğundan bahsetmiş miydim? Kalp ritmi bozukluklarına ve sinir sistemi dejenerasyonlarına sebep olan baryum, insan sağlığına olduğu kadar hayvan sağlığına da çok zararlı. Gökyüzünden geri dönen fişek külleri, olduğu gibi coğrafyanın üzerine yağmakta. Artık göl mü var, gölde balık mı var orasını bilemeyiz; ama dünyaya geri döndüğü kesin.

Sonra Rubidyum ve Strontyum elementleri, mor ve kırmızının gökyüzündeki kimyasal dansı, biletinin bedelini vücudumuzdaki Kalsiyumla ödediğimiz bir gösteri. Bu iki element, Kalsiyumun bağlanması gereken yerlere bağlanarak, çocukların gelişimini ve yine sinirsel iletimi etkileyebiliyor.” (gaiadergi.com)

Sayılan kimyasallar, havai fişeklerin içerisinde bulunan maddelerden sadece bir kaçı. Üstelik sadece bunlarla da bitmiyor havai fişeklerin doğaya verdiği zararlar . Hollanda’da 2011 yılında yapılmış bilimsel bir çalışmaya göre, “havai fişek atılmaya başlanıldığında kuşlar aniden paniğe kapılarak yuvalarını terk ediyor, bazısı o hengamede ağaçlara, binalara ve taşıtlara çarparak ölürken, bazısı da bir daha dönmemek üzere yuvasından ayrılıyor. Pek çok yavru kuş panikleyen ebeveynleri tarafından yuvada bırakılarak ölüme terk diliyor.”

PETA’nın sitesinin de bulunduğu pek çok yerde duyurulmuştu, 8 yıl önce Arkansas’taki yeni yıl kutlamaları 5 bin kuşun ölümüne sebep olmuştu. Yine Hollanda’da yapılmış çalışmaya göre kuşların tekrar sakinleşmeleri üç güne yakın bir süre alıyor. Kuşların ve diğer hayvanların bu gürültü ve kirlilik hangamesinde gördüğü zararları saymakla bitmez.

Engellemeliyiz
Sadece Almanya ve örnek verdiğim diğer ülkelerle sınırlı değil, bu çılgınlığın zararı. “Tercihli veya tercihsiz”, bilerek veya bilmeyerek ortak olmayalım bu sınır tanımayan, ama sınırları aşan tehlikeye. Her ne nedenle olursa olsun, bulaşılan bu kötü alışkanlıktan kurtulmanın zamanı çoktan gelmedi mi sizce de.

Önce kendimizden başyalım: Ben 10-15 yıldır camdan bile bakmıyorum ve etrafımdakiler “sinir” olsa da yapılanın ne kadar zararlı bir gereksizlik olduğunu anlatıyorum. Susmuyor, bunu havai fişek patlatmaya giderken onlara anlatarak “sinir” ediyorum. Geldiklerinde de ne kadar kötü bir şey yaptıklarını anlatmaya devam ediyorum.Ve kendilerine bir kez daha sormalarını istiyorum: Yeni yılla birlikte iyi dileklerde bulunurken, hayvana, insana, doğaya ve tüm dünyaya karşı ne kadar büyük bir kötülükle yeni yıla girdiklerini.

Bu yıl da bunları söylemeye devam edeceğim. Yılbaşı gecesi de, bulunduğum yerde “sinir” etmeye devam edeceğim… Aslında yine başladım bile. Yılbaşı sonrası değil, geçen yıl üç gün önce yazmıştım, bu yıl dört gün önceden, yani bugünden yazıp, erken uyarıda bulunmak istedim yine. Bulunduğum yerde “Abi, kardeş, yoldaş şimdi sırası mı, o kadar para harcadık, iki dakikalık bir zevkimiz vardı, ona da ettin yani” diyecekler.

Yani anlayacağınız, amacım açıkça şimdiden “sinir” etmek. Ve herkes bu eyleme iştirak edip, havai fişek kullanımının zararlarını anlatmalı, bu çılgınlığı engellemelidir. Yoksa, katıldığınız, destek verdiğiniz çevre etkinliklerine duyarlılığınız gerçekçi olmayacaktır. Doğayı koruma, hayvana sahip çıkma yaklaşımınız da gerçekçi olmayacak.

Ekoloji kampanya ve konferansları
Özellikle de küresel iklim eylemlerinin artığını bir yılı geride bırakıyoruz. 2020 yılına girerken doğaya olan duyarlılığımızı arttırarak devam ettirmeliyiz. Bu anlamda Türkiye’de de olumlu gelişmeler yaşanıyor, Karadeniz’den Ege’ye ve Kanal İstanbul’a kadar doğayı talan eden, katleden girişimlere karşı tepkiler çığ gibi büyüyor.

Yine örgüt, parti, sendika ve öğrencilerin bu yöndeki çalışmaları da umut verici, ama yeterli değil. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) tarafından geçtiğimiz 9-10 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen “Ekoloji Politik Konferansı” ve partinin Avrupa örgütlenmesinin eylül ayından beri yürüttüğü aktüel kampanyasının “Ekoloji” olması da benim açımdan çok değerli. Benim de partim diye söylemiyorum; özellikle de Avrupa’daki Türkiyeliler’in çevre duyarlılığını artırmaya yönelik katkısı ve etkisi büyük olacak, bu tür çalışma ve kampanyaların. Örgütlü olduğum partinin de çalışmaları elbette yeterli değil ve yapacakları çok daha fazla aslında. Diğer tüm Türkiyeli göçmen kurumların da bu yönde çalışmalarını genişletmeleri, eylemlerde daha fazla yer almaları ve örgütlenmesine katkı sağlamaları gerekiyor. Bu, doğaya ve hepimize iyi gelecektir.

Evet napıyoruz?

Yılbaşı gecesi de kararlılığımızı sürdürüyor, havai fişek kullanımını engellemeye çalışıyoruz.

2020’un her alanda barış getirmesi dileğiyle…

28.12.2019
Teilen
2020-02/01-Sayı-590
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN