Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Yazar Ferda Ataman: Ben buralıyım ve kesin artık sormayı

Der Spiegel yazarlarından gazeteci-yazar Ferda Ataman “Ich bin von hier. Hört auf zu fragen!” adlı kitabını tanıttı.

Fikri KARAKUŞ (Nürnberg) 
Resim galerisi için tıklayın

Der Spiegel yazarlarından Gazeteci-yazar Ferda Ataman Nürnberg’te “Ich bin von hier. Hört auf zu fragen!” (Ben burdanım. Kes artık sormayı) adlı kitabını anlattı. Nürnberg Şehir Tiyatrosu’nda gerçekleşen okuma akşamına ilgi büyüktü. Yazar, Alman muhafazakàrlığını adeta yerin dibine sokarcasına eleştirirken ve “Sen Almansan ben de Alman artı Göçmenim” diyerek ve fazlalıkları olan bir kesimin sözcülüğünü yaptığını belirtertek, Almanı Almana sorgulatacak argümanlarla sorunları gün ışığına çıkarıyor.

Nürnberg’te uzun yıllar yaşayan yazar Ferda Ataman medya alanında yeniliklere ve “çok renklilikle”, ırkçı “Leitkultur”e (Öncü Kültür) meydan okuyor adeta.

Giderek çoğaldıkları bir medya örgütlenmesinin öncüsü olan genç yazar, aktif bir tempoyla çalıştıklarını, Almanya’nın ve Avrupa’nın bir an önce “ikiyüzlülükten vazgeçip, halkların eşit olduğu gerçeğini kabul etmelerini istiyor.
Julie ve August Bebel Ödülü
Türkiyeli kadın yazarlardan ve Der Spiegel’deki köşe yazılarıyla bir ilgi odağı olmayı başaran gazeteci Ferda Ataman’a, gösterdiği çabalar nedeniyle geçtiğimiz nisan ayında Julie ve August Bebel Ödülü verildi. Almanya’daki sosyal demokrat hareketin kurucularından, politikacı ve gazeteci-yazar August Bebel’in anısına 1947 yılında kamu yararına bir kurum olarak kurulan August Bebel Enstitüsü, sosyal adalet ve ırkçılığa karşı çalışma yapanları ödüllendiriyor. Bu yılki ödül, Almanya’nın çeşitli medya kuruluşlarına yazılar yazan, bu arada özellikle Der Spiegel’de yer alan “Heimatkunde” (Yurt Bilgisi) adlı köşesiyle öne çıkan gazeteci Ferda Ataman’a verildi.
Ferda Ataman’ın son kitabı: ‘Ich bin von hier, hört auf zu fragen Ferda Ataman Türkiyeli bir göçmen ailenin çocuğu olarak Stuttgart’ta doğup Nürnberg’de büyüyen, şimdilerde Berlin’de yaşayan bir gazeteci. Süddeutsche Zeitung, Der Spiegel gibi gazete ve dergilerde çalışmış olan Ataman, Alman kamuoyuna, özelde de medyaya hâkim olan ırkçı dil ve söylemlerle de mücadele edenlerden. Ataman “Ich bin von hier. Hört auf zu fragen! ” adlı yeni yayımlanan kitabında Almanya’da göçmen bir ailenin çocuğu olarak büyümenin sıkıntılarını, gizli ırkçılığı, dışlanmayı tartışıyor.
Teilen
2020-01/01-Sayı-589
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN