Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

HDK-A çalışmalarını sonlandırdığını açıkladı

4 Şubat 2017 tarihinde Brüksel’de yapılan Kuruluş Kongresi’yle çalışmalarını başlatan HDK Avrupa örgütlenmesi, bir süredir devam ettirdiği tartışmalarının ardından faaliyetini durdurma kararı aldığını açıkladı.

 

HDK-A 1-2 Aralık 2018 tarihlerinde Frankfurt’ta gerçekleştirilen 1. Olağan Kongresi’nde bir yapısal krizle karşı karşıya olduğunu tespit etmişti. Kongrede kuruluş saiklerine ve kapsadığı bileşimlere uygun olarak Avrupa’da HDK örgütlenmesinin sürdürülmesinin imkanlarını açığa çıkartmak üzere bir “Yeniden İnşa Koordinasyonu” (HDK-A YİK) seçilmişti.

HDK-A YİK çalışmalarına kongreden çekilen KCDK-E temsilcileri daha sonradan dahil olarak görüşmelerini sürdürdü. Koordinasyon son toplantısında bir durum değerlendirmesi yaparak HDK-A’nın yeniden örgütlenebilmesi için uygun koşulların olmadığını kararlaştırdıklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada HDK-A’nın Kongreler ve meclisler biçimindeki örgütlenme fikrinden vaz geçilmediğini ancak öznel ve nesnel nedenlerle bu süreçte HDK Avrupa örgütlenmesinin başarılı olamadığı belirtilerek şöyle “Yetersiz pratikle akamete uğrattığımız meclisleşme ve kongreleşme fikriyatını yeniden canlandırmak için aklımızı, algımızı, irademizi ve cesaretimizi sonuna kadar açık tutacak, HDK-A sürecinde geliştirdiğimiz etkileşimi ilerletmek için her daim fırsat kolluyor olacağız.” denildi.

Açıklamada ayrıca “Elbette esas olan amaçtır. Bizleri bu amaca taşıyacak olan araçlar, geliştirildiği dönemin ihtiyaç, imkan, denge ve hedeflerine uygun olacak şekilde tasarlanır. Bu bakımdan HDK-A örgütlenmesini /aracını sürdürememeyi bir eksiklik görmekle birlikte, amacı, hedefi muhafaza ettiğimiz müddetçe yeni araçlar geliştirebileceğimize olan inancımızı da muhafaza ediyoruz.” denilerek demokrasi güçlerinin örgütlü hareketini sağlayacak yeni girişimlere de işaret edildi.
HDK-A YİK tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:
HDK AVRUPA ÇALIŞMALARINI SONLANDIRIYORUZ

“Karanlığın perdesini aralayacak, umudu ve mücadelemizi büyütecek olan „Birliğimizi“, Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa’yı kurmaya başlıyoruz” diyerek 4 şubat 2017 tarihinde çıktığımız yolda ne yazık ki “şimdilik” başarısız olduk. Yaklaşık 2 yıllık pratik çalışmanın ardından gerçekleştirdiğimiz olağan kongremizde ortaya çıkan yapısal sorunları aşmayı başaramadık. Her ne kadar sömürülenlerin, ezilenlerin, emekçilerin, dışlananların, ötekileştirilenlerin meclisler aracılığıyla doğrudan demokrasiyi işletme ve kongreler aracılığıyla kendi kendini yönetme fikrinden vazgeçmemiş olsak da bunun Avrupa’daki pratik örgütlenme girişimi olan HDK Avrupa örgütlenmesinde başarısız kaldık.

Şüphesiz bu başarısızlığın öznen ve nesnel pek çok gerekçesi var. Bu örgütlenme modelini öneren iradeden, ona gönül vererek pratikleştirmeye çalışan, emeğini, enerjisini ve imkanlarını bu umudu büyütmek için harcayan ya da henüz içine girmemiş olsa da HDK-A’yı sempatiyle izleyen herkesin yaptıklarımızdan ve yapamadıklarımızdan çıkartacak dersleri vardır. Bir sonraki denememizde başarıya daha fazla yaklaşabilmek için bu derslerin görünür, bilinir olmasını, bu yolla deneyim hanemize yazılmasını çok önemli buluyoruz.

Elbette esas olan amaçtır. Bizleri bu amaca taşıyacak olan araçlar, geliştirildiği dönemin ihtiyaç, imkan, denge ve hedeflerine uygun olacak şekilde tasarlanır. Bu bakımdan HDK-A örgütlenmesini /aracını sürdürememeyi bir eksiklik görmekle birlikte, amacı, hedefi muhafaza ettiğimiz müddetçe yeni araçlar geliştirebileceğimize olan inancımızı da muhafaza ediyoruz.

Şimdi bir kurucu iradenin taşıması zorunlu olan iyimser yorumla, ileriye doğru daha başarılı bir hamle yapabilmek için bir adım geriye çekiliyoruz. Örgütlü ve bireysel katkıyı sentezlemeyi hedefleyen girişimimizden bu geriye düşüşte hepimizin değişik biçimlerde ve oranlarda payı olsa da, esas sorumluluğun HDK-A fikrinin vücut bulması için rol üstlenen örgütlü güçlerde olduğunun da farkındayız.

Tarih elbette ardımız sıra eksikliklerimizi daha isabetli olarak analiz edecek ve geleceğe yol gösterici bir ışık huzmesi olarak sentezleyecektir. Ancak bugüne ilişkin, yetersiz kalışımızın tespitini yapmak ve mücadelenin ihtiyacı olan örgütlenmeyi yaratamamanın özeleştirisini vermek tarihin değil bizim sorumluluğumuzdadır.

Bu yetersiz pratikle akamete uğrattığımız meclisleşme ve kongreleşme fikriyatını yeniden canlandırmak için aklımızı, algımızı, irademizi ve cesaretimizi sonuna kadar açık tutacak, HDK-A sürecinde geliştirdiğimiz etkileşimi ilerletmek için her daim fırsat kolluyor olacağız. Bizi kuşatan ve ister istemez etkileyen nesnelliğin bütün dayatmasına rağmen ufuk çizgisine doğru bakmayı ve yürümeyi sürdürecek, istikameti yitirmemeye gayret edeceğiz. Eşit, özgür ve adil bir dünya kurabilmek için birbirimizi duyma, dinleme, etkileşme ve birlikte hareket etme ihtiyacımızı bir an olsun unutmadan, doğrudan demokrasiyle var olma ve meclisleşerek bir olma hedefine doğru yenilgilerimizden dersler çıkartarak yeniden yola dizileceğiz.
Halkların Demokratik Kongresi –Avrupa HDK-A) / Yeniden İnşa Koordinasyonu

Sonlandırma kararının bir kongre toplanmaksızın alınmış olması gerekçesiyle Baki Selçuk, Füsun Erdoğan, Şengül Yalçın ve Aynur Karakaya açıklamaya şerh koyduklarını belirttiler.
AF Haber Merkezi
Teilen
2020-01/01-Sayı-589
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN