Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Nebahat Güçlü: Irkçılık yılanı bir gün herkesi sokabilir!

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Nebahat Güçlü, yaptığı açıklamayla ırkçılığı lanetledi.

Merhaba Haber Merkezi  
Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Nebahat Güçlü
Nebahat Güçlü tarafından yapılan şöyle:

Irkçılık yılanı bir gün herkesi sokabilir!

21 Aralık 1985 tarihinde, Hamburg’da Landwehr tren istasyonunda dazlaklar tarafından katledilen Ramazan Avcı’yı, ölümünün 34. yılında saygı ve rahmetle anıyor, ailesine sabır diliyor ve Avcı nezdinde tüm ırkçı kurbanlarını saygıyla anıyorum. Günümüzde yaşadığımız ırkçı saldırılar, farklılıkları tehlike olarak gören bu tehlikeli zihniyetin kaybolmadığını, aksine daha da güçlenerek toplumu her geçen gün daha da zehirlediğini endişeyle takip ediyoruz.

Federal İç İşleri Bakanlığı’nın (BMI) istatistiklerine göre 2018 yılında 7 bin 700’den fazla ırkçı suç kayıtlara geçerken bunlardan bin 156’sının şiddet suçları olduğu bilgisi kayıtlarda yer aldı. Bir önceki yıla oranla yüzde 20 oranında artışın kaydedildiği bu rakamlar tabii ki asıl gerçekleri tam yansıtmıyor ve aydınlatılamayan veya ‘ırkçı suç” olarak nitelendirilmeyen yüzlerce suç da kayıt dışı kalıyor. Resmî kurumlara göre 1990 yılından bu yana 85 kişi ırkçı saldırı sonucu hayatını kaybettiği istatistiklerde yer alırken medyaya göre bu sayı en az 169. Irkçılık ve yabancı düşmanlığı artık sadece yabancıları tehdit etmiyor, yabancılara destek verenleri de hedef alıyor. Mülteci politikası nedeniyle 2015 yılında Köln’deki belediye seçimleri öncesi bıçaklı saldırıya uğrayan belediye başkanı adayı Henriette Reker, Kasım 2017 tarihinde “Bizi susuz bırakıyorsun ama 200 yabancıyı şehre alıyorsun” sözleriyle bir ırkçı tarafından bıçaklı saldırıya uğrayarak yaralanan Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne bağlı Altena Belediye Başkanı Andreas Hollstein, 2019 yılının Haziran ayında yine mülteci politikası nedeniyle ırkçı bir kişi tarafından katledilen Kassel Bölge Valisi Walter Lübcke, yakın tarihten verebileceğimiz örnekler. Yani, ırkçılık yılanı sadece yabancılar için değil, tüm toplum için büyük tehlike arz ediyor. Almanya’da aşırı sağcı parti AfD’nin yükselişi ve söylemlerinin merkez siyaset tarafından da benimsenmesi, yabancı düşmanlığının artışına da zemin oluşturuyor. Almanya siyaseti, “uyum” başlığı altında göçmen kökenli insanların kültürel aidiyetlerini ve inançlarını ötekileştirmekten vazgeçmedikçe, yabancılara ve çok kültürlülüğü destekleyenlere yönelik saldırıların arkası kesilmeyecektir. “Öncü Kültür (Leitkultur)” siyasetinden vazgeçilerek din, dil, ırk ve etnik köken gibi farklılıkların zenginlik olarak görülmesi, göçmen kökenli insanlarla eşit göz hizasında ilişkiler kurulması, ırkçılık sorununun çözümüne yönelik atılması gereken en önemli ve zaruri adımlardan biridir. Aksi takdirde sadece göçmen kökenliler değil, tüm toplum, bir korku çemberinin içinde sıkışıp kalmaya devam edecektir.

Sizlerle bir duyuruyu da paylaşmak istiyorum:

Ramazan Avcı, 21 Aralık 2019 Cumartesi günü saat 16.00’da, katledildiği yer olan ve daha sonra isi verilen S-Bahnhof Landwehr istasyonundaki Ramazan -Avcı-Platz’da anılacak. Katılımınız, Avcı ailesinin acısını hafifletecek, ırkçılıkla mücadeleyi güçlendirecektir.

Nebahat Güçlü
Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili

Ramazan Avcı, 21.12.19865 tarihinde kardeşi ve bir arkadaşıyla Landwehr tren istasyonunda dazlaklar tarafından saldırıya uğradı. Kaçarken bir arabanın çarpması üzerine yere düşen Avcı’nın başına üşüşen dazlaklar, Avcı’yı balta sapları beysbol sopaları ve tekmelerle döverek hastanelik ettiler. Doğum gününde ağır yaralanarak komaya giren Avcı, 24 Aralık 1985 tarihinde, aldığı ağır yaralar sonucu hayatını kaybetti. Ölümünden birkaç gün sonra Avcı’nın bir oğlu dünyaya geldi. Katiller hafif cezalar aldılar ama Avcı’nın yakınlarının yaşadıkları acılar ilk günkü gibi taze.
Teilen
2020-01/01-Sayı-589
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN