Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Umuda yolculuğun göçmen çocukları

Yaşları 12 ila 17 arasında değişen çok sayıda göçmen, Bosna Hersek'in Hırvatistan sınırına yakın bir bölgedeki Vucjak Kampı'nda ağır kış koşullarında yaşam mücadelesi veriyor.

AA (Bihaç) 
Resim galerisi için tıklayın
Bosna Hersek'in Bihaç şehri yakınındaki Vucjak Kampı'nda kalan yaşları 12 ila 17 arasında değişen çok sayıda göçmen çocuk, ağır kış şartlarında büyük zorluklarla yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Kimi bir akrabası ile kimi ise köyden arkadaşıyla umut yolculuğuna çıkan göçmen çocuklar, sadece çadırlardan oluşan, ağır yaşam koşullarının bulunduğu ve hava sıcaklığının sıfırın altına 10 dereceye kadar düştüğü kampta yaşam mücadelesi veriyor.

Dünyanın farklı ülkelerindeki yaşıtlarından farklı olarak uzun zamandır oyun nedir bilmeyen, anne-baba şefkatinden yoksun çocuklar, bir an önce Belçika, İtalya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde ikamet eden akrabalarının yanına ulaşmanın hayalini kuruyor.

Ayaklarında ağır kış koşullarına dayanabilecek ayakkabıları dahi olmayan, üzerinde ince bir kaban veya battaniyeden başka bir şey bulunmayan göçmen çocuklar, Avrupa Birliği (AB) üyesi Hırvatistan'a yakın bir bölgedeki çadır kampta sınırın açılmasını bekliyor. Zaman zaman kaçak olarak sınırı geçmeyi deneyen çocuk göçmenler, birçok kez hayati tehlikeyle de burun buruna geliyor.

Kamptaki 500'e yakın göçmenle birlikte yaşayan çocuklar, mevsimin ilk karının yağması ve havaların epey soğumasıyla büyük bir mücadele veriyor.

15 yaşındaki Pervez'in hayali Belçika'ya ulaşmak
Ülkesi Afganistan'ı dokuz ay önce terk eden 15 yaşındaki Pervez, Türkiye'ye kadar bir arkadaşı ile birlikte geldiğini, Türkiye'den sonra ise yola amcasıyla devam ettiği anlattı.

Anne ve babasının Afganistan'da kaldığını aktaran Perves, Belçika'da yaşayan akrabalarının yanına ulaşmak istediğini söyledi.

Afganistan'dan yürüyerek İran'a geçtiğini anlatan 17 yaşındaki Muhammed ise Türkiye'den deniz yoluyla çok ağır koşullarda Yunanistan'a geçtiğini ifade etti.

Bir süre Yunanistan'da çalıştığını ve para kazandığını, ardından Kuzey Makedonya ile Sırbistan üzerinden Bosna Hersek'e ulaştığını belirten Muhammed, "Burada kalmak istemiyorum. Üç kez Hırvatistan'a geçmeye çalıştım, ama her defasında yakalanarak geri gönderildim." diye konuştu.

Ailesine ulaşmayan çalışan Pakistanlı çocuk
Kaçak olarak geçtiği Hırvatistan'da polis tarafından yakalanan ve dün gece Bosna Hersek'e iade edilen Pakistanlı 15 yaşındaki Rezvan, çadır kampın iç taraflarında elindeki eski bir telefonla ailesine haber vermeye çalışıyor.

Kendisinden yaşça büyük birkaç köylüsü ile bu yolculuğa çıktığını anlatan Rezvan, İtalya'ya ulaşmanın ve orada iş bulup Pakistan'daki ailesine para göndermenin hayalini kuruyor.

Afganistanlı çocuk göçmeni, arkadaşları boğulmaktan kurtarmış
Ülkesi Afganistan'dan iki yıl önce yola çıkan 14 yaşındaki Raz Muhammed'in hayali ise Fransa'da yaşayan kuzeninin yanına ulaşmak.

Bosna Hersek'te bir aydır sıkışıp kaldığını anlatan Raz Muhammed, "Kısa bir süre önce kaçak olarak Hırvatistan'a geçmeyi denerken suya düştüm. Boğulmak üzereyken bir arkadaşım tutup çıkardı. Sonra polise yakaladık ve geri gönderildik." dedi.

Sınırların açılmasını talep eden Raz Muhammed, "Diğer kamplara gitmek istemiyorum. Biz daha önce o kamplara gitmek istedik, ama onlar Afganları almadı. Şimdi onlar bizi götürmek istiyor, ama biz istemiyoruz." diye konuştu.

Vucjak'ın minik hamur ustaları
Kampın iç kesimlerinde ise iki göçmen çocuk dikkati çekiyor. Amcası ile birlikte Afganistan'dan yola çıkan 12 yaşındaki Fazal ile 16 yaşındaki Pakistanlı Alim, karınlarını doyurmak için hamur yoğurup yufka açıyor.

Kızılhaçın getirdiği yemekleri üç gündür almayan göçmenler, kendi imkanları ile pişirdikleri bu yufkaları yiyerek karınlarını doyuruyor.

Vucjak'taki çocuk göçmenler başka kamplara taşınıyor
AB ile Bosna Hersek yetkilileri, koşulların çok ağır olduğu Vucjak Kampı'nı kapatmayı ve buradaki göçmenleri diğer kamplara yerleştirmeyi planlasa da henüz bu konuda atılmış somut bir adım yok.

Bosna Hersek'te makamlar, özellikle çocuk göçmenleri koruma altına almak için çözüm aranırken, Vucjak Kampı'ndaki çocuk göçmenlerin kapalı kamplara taşınması da önceki gece başladı.

Bazı çocuklar hava kararmadan önce araçlara bindirilerek diğer kamplara götürüldü, bazıları ise Vucjak Kampı'nda kaldı.

Çocuk göçmenlerin yerleştirilmesi için Mostar şehri yakınlarındaki Salakovac Göçmen Merkezi öngörülürken, burada hali hazırda çocuklu aileler ve yalnız çocuklar olmak üzere toplam 180 göçmenin kaldığı ifade ediliyor.

Bu arada, özellikle 2018 yılının başında itibaren yoğun bir göçmen akınına maruz kalan geçiş ülkesi Bosna Hersek'te, halen 7 binin üzerine göçmen olduğu tahmin ediliyor.
Teilen
2020-01/01-Sayı-589
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN