Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

9.Trakyalılar & Balkan Göçmenleri Kültür ve Eğlence Gecesi

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT, 25 Ocak 2020 Cumartesi akşamı Stuttgart’ta "9. Trakyalılar & Balkan Göçmenleri Kültür ve Eğlence Gecesi“ni düzenliyor.

Merhaba (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Topluluk yöneticileri bilgisayar yüksek mühendisleri ve halk bilimi araştırmacıları Yeşim ve Aykut Dalgıç, „Bu Eğlence Gecesi’nde sadece Trakya ve Balkan yemekleri yenilecek, sadece Trakya ve Balkan oyunları oynananacak, sadece Trakya, Balkan ve Rumeli Türküleri söylenecek, sadece Trakya ve Balkan kültürüyle ilgili olmak koşuluyla çok değişik etkinliklere yer verilecek“ dediler.

Trakya'nın ve Balkanlar'ın çok değişik ve lezzetli yemekleri ile tatlılarını bu Gece'de bir arada bulmanın mümkün olacağını belirttiler.

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT ile HETAT ve HOTEM'in oyuncuları dışında sadece Trakyalı veya Balkan Göçmeni ailelerin ve kişilerin davet edileceği bu Eğlence Gecesi samimi bir ortam yaratılabilmesi amacıyla daha önce olduğu gibi güzel ancak küçük bir salonda gerçekleştirilecek.

Bir önceki „Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Eğlence Gecesi“ nde bu yılki Gecenin Ağası seçilmişti. Gecenin Hanımağalığını Ulm'dan Kırklareli'li Elif Berber kazanmıştı. Bu yılki Gece'nın Hanımağası Elif Berber konukları kapıda karşılayacak.

SUTHOT'un daha önceki yıllarda düzenlediği „Trakyalılar & Balkan Göçmenleri Kültür & Eğlence Gece“lerine ilgi hep çok büyük olmuştu. Bir çok Trakyalı & Balkan Göçmeni salonda yer kalmaması nedeniyle bu Gecelere katılamamıştı.

Hiç bir zaman gösteri yapamaz duruma düşmeden 25 yıldır faaliyetlerini kesintisiz olarak devam ettiren SUTHOT’un ülkemizin dört bir ucundan 25 ten fazla gösteri programları mevcut. SUTHOT'un Trakya ve Balkanlar’dan Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Silivri, Roman, Üsküp (Makedonya) gösteri ekipleri de mevcut.

Kırklareli, Edirne ve Roman ekiplerinin her biriyle ayrı ayrı Avrupa Türk Halk Oyunları birincilikleri de mevcut olan Topluluğun yöneticileri Yeşim ve Aykut Dalgıç aynı zamanda Trakya Halk Oyunları Araştırmaları ile „Türk Folklor Araştırmaları Kurumu Ankara„ nın „2004 yılı Türk Kültürüne Üstün Hizmet Ödülünün“ de sahipleri. Dalgıç çifti kültürel alandaki hizmetleri nedeniyle aynı zamanda 2015 yılı „Manfred-Rommel Preis (ödülü)“ ne de layık görüldü.

Yeşim ve Aykut Dalgıç çiftinin Trakya dışında Yunanistan (Gümülcine, İskece, Dedeağac, Yanya, Kavala, Rodos, Girit), Makedonya (Üsküp, Manastır, Kalkandelen, Ohrid), Kosova (Prizren, Mamusa, Dragas), Arnavutluk (Tiran, Elbasan, Iskodra), Romanya (Dobruca Bölgesi) ve Karadağ'da oradaki Türklerin halk oyunlarıyla ilgili gerçekleştirmiş oldukları bir çok araştırma da mevcut.

Dalgıç çifti ayrıca Bulgaristan'daki Vidin ve Plevne, Sırbistan'daki Yeni Pazar, Bosna Hersek'teki Saray Bosna ve Mostar gibi eski Osmanlı kentlerini de gezmiş, oradaki Türk kültürünün izlerini araştırmış bulunuyorlar.

SUTHOT bu kapsamdaki Eğlence Gecelerini, ülkemizin değişik bölgeleri için de yapıyor, tekrarlıyor.

Trakya‘lı ve Balkan Göçmeni olarak davet edilecek kişi sayısının maksimum 80 kişi olduğu bu Eğlence Gecesine katılmak isteyen Trakya‘lı ve Balkan Göçmeni kişiler veya ailelerin 07024-969046 veya 0157-51990446 (whatsapp var) nolu telefonlardan veya da aykut_dalgic@yahoo.com adlı e-mail adresinden daha fazla detaylı bilgiye ulaşmaları ve kayıt yaptırmaları mümkün.

Bu Geceye sadece daha önceden kayıt yaptırıp yer ayırtmış kişiler katılabiliyor.
Teilen
2020-01/01-Sayı-589
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN