Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Macron’nun patriarkal emeklilik reformu

(Paris) L. Michel DESTAN 
Fransa’da ulaşım sektörü ile başlayan sağlık, posta, hava yolu çalışanları, itfaiyeciler, Sarı Yelekliler, öğrenciler, eğitimciler ve farklı meslek gruplarının da destek verdiği grev devam ederken başbakan Edouard Philippe reformu savunan açıklamasını yeniledi. Reformun kadınlara eşitlik getireceğini iddia ederek pinokyoluk yaptı.

Macron için zorlu bir kış olacak diyen işçi ve emekçiler direnişte kararlı. Gençlik ve kadınların da temel dinamiği olduğu eylemler devam ederken yasanın cinsiyetçiliğini irdelemekte yarar var.

Kadınların kapitalist düzende üretimde, aile içinde ve yaşamın bir çok alanında çifte sömürüye maruz kaldığı aşikar. Çalışan kadınlar işlerinden evlerine döndüğünde yapmak zorunda oldukları ev işleriyle ikinci mesai yapmaktadır. Ev içi ücretsiz işler karşısında sömürü, cinsler arası geleneksel iş bölümüyle, doğal bir rol algısıyla devam etmektedir. Evsel köleliğin bir yanı budur.

Avrupa ülkelerinde işçi sınıfının kapitalist sömürüye karşı mücadelesi devam ederken Fransa’da gündeme gelen yeni emeklilik yasasına karşı kadınlar da sokağa dökülerek greve gidiyorlar. Yasanın kadınların daha çok sömürülmesi anlamına geldiğini yılmadan dillendiriyorlar.

Hali hazırda Fransa’da kadın ve erkek işçiler arasındaki ücret farkı yüzde 24 iken emeklilik uygulamasında bu fark yüzde 42 oranına varmakta. Var olan ücret uçurumu yeni emeklilik yasası ile daha da derinleşecek.

Kadınlara ödenen ücret aynı işi yapan erkeklerden daha az. Yarı zamanlı (part time) işlerde genelde kadınlar çalışmakta. Yarı zamanlı işlerden geri kalan zamanını aile işlerini yerine getirerek (çocuk ve yaşlı bakımı, temizlik, ütü ve yemek vb) kullanmaktadır. Geleceğin işçilerini yaratan ve yetiştiren kadınlar ücretsiz ev işçileridir.

Tüm var olan bu sorunlara ve eşitsizliğe ek olarak Macron hükümetinin hazırladığı emeklilik yasa tasarısı emeklilerin ve özellikle kadınların maaşlarında düşüş getirecek.

Var olan yasada yaşamını yitiren eşlerden birinin maaşı sosyal güvencesi olmayan hayatta kalan eşine yüzde 90 oranında verilmekte. Ama yeni yasa ile bu hak önemli oranda düşüşe geçecek. Bugün, 62 yaşın altındaki 80 binden fazla kadın “ölüm aylığı” adında bir yardım alıyor. Yeni sistemde bundan mahrum olacaklar. Ayrıca, bu maaş boşanmış kadınlara verilmeyecek.

Yürürlükteki yasaya göre emeklilik maaşı hesaplamasında özel sektörde ücretlerin en iyi olduğu 25 yıl, kamu sektöründe ise son 6 ay dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Yeni yasayla tüm çalışma süresinin ortalaması baz alınacak. Böylece emeklilik maaşı düşürülmüş olacak. Kadınların çalışma hayatında çoklu kesintiler ve part- time çalışma yoğunluklu olduğu için emeklilik maaşlarında büyük düşüş yaşanacağı anlamına geliyor.

Bugün, Hayat Sigortası (MDA) hamilelik ve her doğurulan çocuk için belirli bir süre emeklilik hesaplamasına katılmaktaydı. Yeni yasası ile MDA uygulamasına son verilecek ve kadın erkek arasındaki zorunlu çalışma süreci ve ücret farkı derinleşecek.

Sendikaların 5 Aralık günü başlattığı grev devam ederken Başbakan Edouard Philippe gelen tepkilere ,eylem,grev ve direnişler karşın yasayı savunan emeklilik reformu projesini sunarken "Kadınlar büyük kazananlar olacak. Zor kariyerleri olan veya yarı zamanlı olarak çalışmak zorunda kalan Fransızlar artık cezalandırılmayacak. Çünkü çalışılan her saat puan kazanacak ve bu nedenle emekli maaşını artıracak" dedi.

Edouard Philippe, reform yapılan emekli aylığı sisteminin "Asgari ücrette tam bir kariyer için ayda net minimum 1000 Euro’luk emekli maaşı alacak. Asgari emekli aylığı, asgari ücretin yüzde 85'inde yasa ile güvence altına alınacak ve bu şekilde gelişecek" dedi.

Fakat bu gerçekçi bir önlem değildir ve tamamen bir aldatmacadır. Deklare edilen bu miktardan faydalanmak için yaklaşık olarak 42 yıl aktif ve tam zamanlı çalışmak anlamına gelmektedir. Bu yüzden, yeni sistemde, (özellikle kadınlar için) halen 1000 euronun altında bir emekli aylığı olacaktır..

Gece mesai yapan kamu hizmetleri ve sağlık çalışanlarının iki yıl erken emekli olabileceklerini yüzde 25 mesleğin bu yasanın kapsamında olduğunu açıkladı başbakan. Yani hali hazırda var olan yasada bu yaş sınırı 57 iken 60 yapılarak üç yıl eklenmiş. Sağlık sektöründe çalışanların saatleri 24 saat üzerinde 24 ve bir haftanın 7 günü olabilmektedir. Bu meslek dalında çalışanlar birçok hastalık ve ölüm riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Dolayısıyla risk faktörü bu hesaplanan yaş ve plan içinde açık bir şekilde tanımlanmamış. Bu sektörde çalışanların yüzde 70'i aşan oranda kadın olduğu göz önünde tutulursa yine kaybedenler kadınlar olacaktır.

Macron’nun neoliberal politikaları kapsamında pratiğe geçirmek istediği yeni emeklilik yasası sömürüyü derinleştiren, emekçilerin yaşamlarını çekilmez kılan ataerkil ve cinsiyetçi bir yasadır.

Kadınların verdiği mücadele sonucu zaten kısmi ve yetersiz olan haklar, cinsiyetçi yasayla iyice yok edilmektedir.

Kadın örgütleri, sendikalar , politik oluşumlar başta olmak üzere çeşitli kesimler tarafından itiraz edilen emeklilik yasasının en önemli yansımasının "kadınlar her zaman büyük kaybedenler"olduğu gerçeğine parmak basmaktır.

Yapılan eylem ve grevler sadece emeklilik yasasına karşı değil kapitalist neoliberal politikalara da karşıdır. Kadınlar ise artık daha fazla sömürülmek istemediklerini beyan ederken ekonomik ve fiziksel şiddete karşı meydan okumaktadır. Emeklilik reformu bizi daha çok sefalete çekecektir diyen kadınlar “ya grev ya da ölüm’’ diyerek direnmekten başka seçeneklerinin olmadığını ifade ederken tüm toplumun büyük bir tehlike altında olduğunun altını çiziyorlar.

Grevin zafere ulaşması için “genel grev ve genel direniş” şiarı daha güçlü hayat bulmalıdır. Bunun yanı sıra emekçi kadınlar hak gasplarının son bulması için kendi örgütlülüklerini güçlendirerek cins talepleriyle mücadele saflarında yer alma hedeflerini daha güçlü pratiğe geçirmelidir.
Teilen
2020-01/01-Sayı-589
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN