Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Almanya Başbakanı Merkel: Nitelikli işçi bulmalıyız

Almanya Başbakanı Merkel, ülkede nitelikli işçi sıkıntısı çekildiğini belirtti...

 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkedeki nitelikli işçi sıkıntısına dikkat çekti. Hafta başında başkent Berlin’de bu konuyla ilgili yapılacak zirve öncesi açıklamalarda bulunan Merkel, “Birçok sektörün ve işletmenin nitelikli işçi aradığını biliyoruz” dedi. Merkel, “Bu yüzden de yeterli sayıda uzmanın işe alınmasını sağlamak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Aksi takdirde bu şirketler taşınmak zorunda kalacak. Tabii ki bu da istediğimiz bir şey değil” ifadesini kullandı.

Alman hükümeti ile işverenler ve sendikalardan temsilciler Pazartesi günkü zirvede, 1 Mart 2020’de yürürlüğe girecek olan Nitelikli İşçi Göç Yasası’nın nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini ele alacak.

Söz konusu yasa, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerden kalifiye işçilerin Almanya’ya gelip kalmasının önünü açmayı hedefliyor.

Merkel, AB içinden nitelikli işçilerin de Almanya’ya getirilmesinin gerektiğini belirtti. Almanya’da hâlihazırda diğer AB ülkelerinden yaklaşık 2,5 milyon insan çalışıyor. Almanya Başbakanı, “Ancak bu tek başına yeterli değil. Nitelikli işçi için AB dışındaki ülkelere bakmamızın nedeni de bu” dedi.

Almanya’nın “mümkün oldukça fazla sayıda insana iyi eğitim vererek” kendi potansiyelini de kullanmak istediğini ifade eden Merkel, “Bir işletme, yeterince kalifiye işçi olmadan başarılı olamaz” dedi.

Almanya Başbakanı , “Bundan 15 yıl önce sorunumuz 5 milyon işsiz insandı. Şimdiyse sorun, ‘Nereden nitelikli işçi bulabilirim?’ oldu” diye konuştu.

(dw)
Teilen
2020-01/01-Sayı-589
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN