Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Mutlu Aile ve Başarılı Çocuk

Tevfik ŞENDÖL (Landshut) 
Resim galerisi için tıklayın
Landshut Türk-Alman Okul Aile Birliği Derneği, Altdorf Bürgersaal’de çok anlamlı bir çalışmaya imza attı. Alanı’nda başarılı çalışmalarıyla tanınan Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Çolak Türkiye’den davetli olarak Landshut’a gelmesine vesile oldular ve Dr.Mehmet Çolak,“Anne Baba Tutumlarının Çocuk Kişilik Gelişimi Üzerine Etkileri” üzerine semineri verdi.

Ailelere ve çocuklara eğitimle ilgili her konuda destek olmayı kendine görev edinen dinamik Landshut Türk- Alman Okul Aile Birliği derneği yönetimi, bu kez ebeveynlere yönelik bir eğitim semineri düzenlediler.

Landshut Okul Aile Birliği yönetimi ’’ eğitimin küçük yaşlardan itibaren ilk olarak ailede başlıyor. Gelecek nesillerin şekillenmesinde ailenin sahip olduğu roller çok önemlidir. Anne-baba tutumlarının çocuğun kişilik gelişimindeki etkilerinin ne denli mühim olduğunu tekrar hatırlatıyoruz. Landshut Türk – Alman Okul Aile Birliği,’’alanında başarılı çalışmalarıyla tanınan Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Çolak Türkiye’den davetli olarak Landshut’a gelmesine vesile olduk. “Anne Baba Tutumlarının Çocuk Kişilik Gelişimi Üzerine Etkileri” temalı ücretsiz seminerde, Landshut Türk-Alman Okul Aile Birliği Derneği bir ilke daha imza atarak Kommunale Jugendarbeit Landkreis Landshut ve T.C. Münih Konsolosluğu Eğitim Ataşeliği’ni bir araya getirmiş ve böylelikle Alman Devleti ile dayanışmayı bir kez daha ortaya koyduk. ‘Anne Baba Tutumlarının Çocuk Kişilik Gelişimi Üzerine Etkileri ’seminerine T.C. Münih Başkonsolosu Sayın Mehmet Günay Bey, Saygıdeğer Eğitim Ataşemiz Prof. Dr. Mustafa Çakır Bey, Landshut çevresinde görev yapan Türk Dili ve Kültürü Öğretmenimiz Sayın Zeynep Karayazı Hanım, Mainburg’da görev yapan öğretmenimiz Sayın Alper Bozdoğanoğlu Bey, Dingolfing’de görev yapan öğretmenimiz Sayın Namık Bakır Bey ve Moosburg’da görev yapan öğretmenimiz Sayın Ali Naşit Aras Bey, Landshut Yunus Emre Camii Din görevlisi Sayın Ahmet Vural Bey, Moosburg Okul Aile Birliği Derneği Başkanı Ali Zorlu, Degendorf Ditib Derneği, Landshut Alevi Kültür Derneği, Basın mensupları ve değerli velilerin katılımlarıyla eğitime verdikleri önemi tekrar vurgulamışlardır ’’denildi. Landshut Türk – Alman Okul Aile Birliği derneği başkanı Senem Bayazıt , açılış konuşmasında ‘’ böyle önemli işlere imza atarken kendilerini yalnız bırakmayan saygıdeğer katılımcılara sevgi ve şükranlarımı dile getiriyorum.’’diye belirtti.

T.C. Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Çakır ,’’ T.C. Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği’nin organizasyonu ile Augsburg, Altdorf ve Dachau şehirlerinde üç ayrı seminer düzenlendi. Augsburg’daki seminer, Augsburg Belediyesinin desteği, Türk Veli Derneği ve bölgedeki TTKD öğretmenlerimizin işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Landshut Altdorf’daki seminer ise Belediye Gençlik Dairesinin desteği, Landshut Türk -Alman Okul Aile Birliği Derneği ve bölgedeki TTKD öğretmenlerimizin ev sahipliğinde yapıldı.

Son gün yapılan organizasyon ise Dachau Türk Veli Derneği işbirliği ile Dachau’da düzenlendi. Her üç seminere de çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Çolak konuşmacı olarak katıldı. Seminerin konusu "Anne ve Baba Tutumlarının Çocukların Kişilik Gelişimi Üzerindeki Etkileri" şeklinde belirlenmişti. Ağırlıklı olarak koruyucu, mükemmeliyetçi, ilgisiz, demokratik aile gibi aile türleri anlatıldı ve her bir aile türünün çocukları ile kurduğu ilişki modelleri hayatın içinden örneklerle anlatıldı. Bu modellere bağlı dinleyici sorularına cevaplar verildi. Toplantıya katılan dinleyiciler ile interaktif bir şekilde yürütülen seminerde, velilerin Uzm.Dr. Mehmet Çolak’a yönelttiği birbirinden ilginç sorular ile somutlaşan sorunlara çözüm önerileri sunuldu.

Seminerde kültürler arasındaki iletişim kanallarının ve gençlerin Türkiye ve Avrupa’nın kültürel dünyasında yaşayabileceği olumsuzlukların önlenebilmesi için gerekli tedbirler ve karşılıklı deneyimler anlatıldı. Seminerlerden sonra, vatandaşlarla özel olarak da görüşen Dr. Çolak, Eğitim Ataşeliği ile birlikte önemli bir gönüllü toplum hizmetini yerine getirmiş oldu.’’ diye bilgilendirdi.

Anne baba tutumlarının çocuk kişilik gelişimi üzerine etkileri
Adlı Landshut Altdorf’taki seminerde konuşan Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Çolak, ‘’• Aşırı koruyucu, Aşırı İzin Verici, Otoriter, İlgisiz, Mükemmeliyetçi, Tutarsız, Demokratik anne baba tutumların özellikleri. • Bu tutumların çocuğun kişilik gelişimi üzerine etkileri. • Aile içerisindeki farklı tutumların çocuklar üzerindeki etkileri. • Olumlu anne baba tutumlarının geliştirilmesi için ailelere öneriler. (Ebeveyn tutumları aileler arasında çok farklılık göstermektedir. Medyadaki çelişkili bilgiler nedeniyle aileler çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Günümüzde aileler Aşırı İzin Verici tutumların olumlu olduğu yönünde yanlış bir kanıya sahiptir. Bu konuların tartışılması sağlıklı tutumları ve dolayısıyla çocukların sağlıklı gelişimini destekleyecektir)’’diye bilgilendiren Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Mehmet Çolak,’’ 1982 yılında Hatay’da doğdum. Ortaokul ve lise eğitimini Antakya’da tamamladım. 2005 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesin’den mezun olduktan sonra aynı yıl Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda asistanlık eğitimine başladım. 2006 yılında Fizyoloji ABD’ dan ayrıldım ve 2007 yılına kadar Eskişehir’de özel bir poliklinikte pratisyen hekim olarak çalıştım. 2007 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ABD’ da başladığım asistanlık eğitimini 2012 yılında tamamladım. Mardin Devlet Hastanesi ve Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde 2012- 2014 yılları arasında uzman hekim olarak çalıştım. 2016-2018 arasında Psikolog Dr. Maria do Ceu Salvador tarafından verilen “Çocuk ve Ergenlerde İyi ve Etik Uygulamalar Bağlamında Kognitif ve Davranış Terapisi” eğitimi kapsamında, 200 saatlik teorik ve 120 saatlik uygulamayı başarıyla tamamlayarak “Çocuk ve Ergen Psikoterapisti” ünvanı almaya hak kazandım. İzmir’de bulunan özel muayenehanemde mesleğimi sürdürmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım.’’diye bilgilendirdi.

Gönüllü bir şekilde üzerlerine aldıkları bu misyonun hakkını vermeye çalışan Tuba Nur Ülker, Sema Sarıkaya, Ümmühan Dizman, Ayşe Tunç, Funda Erbaş ve Aylin Bucuroğlu Hanımlar da güler yüzleri ve profesyonel ev sahiplikleriyle katılımcılardan tam puan aldılar.
Teilen
2020-01/01-Sayı-589
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN