Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

HETHOT

Herrenberg Türk Halk Oyunları Topluluğu HETHOT büyük bir kültürel egitim kurumu haline geldi.

Merhaba (Herrenberg) 
2011 yılında Herrenberg Türk İşçi Derneğinin çatısı altında faaliyetlerine başlayan Herrenberg Türk Halk Oyunları Topluluğu HETHOT, 9 yıldır yürüttüğü kesintisiz faaliyetleriyle bölgenin büyük bir kültürel eğitim kurumu haline geldi.

Kuruluşundan bu yana halk bilimi araşturmacıları ve bilgisayar yüksek mühendisleri Yeşim ve Aykut Dalgıç'ın eğitim ve sanat yönetmenliği altında faaliyetlerini sürdüren topluluk 7'den 70'e herkese kapımız açık diyor.

Kuruluşunda dernek yönetiminden inşaat mühendisi Aydın Yener'in ekip sorumluluğunda faaliyetlerinde başlamış olan toplululuk kısa zamanda zengin repertuvarı ile Almanya içinde ve dışında tanınır ve davet edilir bir grup haline geldi.

Günümüzde Dernek başkanı Mürsel Uslu'nun desteğiyle ve dernek yönetiminden Ünal Bilgiç'in ekip sorumluluğunda çalışmalarını sürdüren topluluk ülkemizin şu yörelerinden oyunları değişik yerlerde sahneye koyma olanağı bulmuş durumda: Denizli, Muğla, Dinar, Edirne, Kırklareli, Edirne Roman, Silivri, Üsküp (Makedonya), Silifke, Adana, Tarsus, Ordu, Trabzon, Akcaabat, Ankara Seymen, Adıyaman, Elazığ. Bu geniş repertuvar, ülkemizdeki büyük ve köklü halk oyunları topluluklarında bile çok nadir rastlanan bir repertuvar.

Stuttgart'ın ve Almanya'nın diğer kentlerindeki en büyük gösteri merkezlerinde gösteriler gerçekleştirmiş, Almanya içinde ve dışında Fuar, Festival ve Yarışmalarda ülkemizi temsil etmis toplululuk kesintisiz, ciddi, disipli faaliyetleriyle Almanya'nın en örnek kültürel kurumlarından birisi olarak göze çarpıyor.

Topluluk 74 kişiden oluşan bir Alman Senfoni orkestrası ile birlikte Stuttgart Liederhalle Beethovensaal'da „Ball der Nationen“ kapsamında Türk Halk Oyunlarından uyarlanmış dansları sahneye koymada da Dalgıç çiftinin sanat yönetmenliğinde geniş oyuncu kadrosuyla görev üstlenmiş.

Topluluk son olarak Herrenberg Alte Stadthalle'de düzenlenen „96. Cumhuriyet Kutlaması“nda sergilediği bir dizi halk oyunları gösterileriyle katılımcıların büyük bir ilgi odağı oldu.

Topluluk, gösteri grupları yanısıra gösteri yapmayı düşünmeyip sadece kendisi için öğrenmeyi düşünenler için de ayrı bir grup kurmuş durumda. Dernek yönetimi „O grupta 7'den 70'e herkese kapımız açık, içinizde kalmış bir istek varsa yaşınız ne olursa olsun gelin kurslarımza katılın“ diyor.

Topluluk eğitmen ve sanat yönetmenleri Yeşim-Aykut Dalgıç, 2004 yılında Ankara'daki Türk Folklor Kurumunun „Türk Halk Bilimine/Kültürüne Üstün Hizmet“ Ödülüne, 2015 yılında Almanya'daki Manfred Rommel Ödülüne de layik görülmüşler. Yaklaşık 25 yıldır her yıl yaz aylarında Türkiye'de ve Balkan ülkelerinde köy köy dolaşarak halk oyunlarımızı yerinde inceleyen ve kayıtlara geçiren halk bilimi araştirmacısı Dalgıç çifti yaptıkları bilimsel çalışmaları aynı zamanda bilimsel sempozyumlarda sunma olanağı da buluyorlar.
Teilen
2020-01/01-Sayı-589
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN