Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bundesbank "alternatif ödeme sistemi" çağrısını yeniledi

Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Burkhard Balz...

AA (Berlin) 
Almanya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Burkhard Balz, Alman ve Avrupa bankalarına nakitsiz ödemelerde kullanılacak tek ödeme sistemi üzerinde çalışmaya devam etmeleri çağrısını yeniledi.

Balz, Euro Finans Haftası kapsamında Frankfurt’ta düzenlenen bir konferansta Avrupa Ödeme Çözümleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Dijital platformların ödeme sistemi pazarı ile bankaların ve ödeme sistemi sağlayıcılarının rollerini değiştirdiğini belirten Balz, Çin merkezli teknoloji şirketlerinin dijital ödeme konusunda başarılı olduğunu anlattı.

Bazı ödeme sistemlerini Avrupa’da yasaklamanın uygun olmadığını dile getiren Balz, yasaklama yerine adil bir rekabeti sağlamak için ödeme sistemlerine Avrupalı alternatifler oluşturulmasını tavsiyesinde bulundu.

Balz, “Ödemeler sisteminde büyük bir dönüşüm yaşanırken bizim buna sadece seyirci kalmamamız ve aktif bir şekilde pazarı şekillendirmemiz gerekiyor. Kendi gücümüze inanmamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Avrupa’dan 20 bankanın tüm nakitsiz ödemelerde kullanılacak bir ödeme sistemi üzerine çalıştığını hatırlatan Balz, “Çalışmaya devam edilmeli. Yeni Avrupa ödeme sisteminin mevcut ödeme çözümlerinden daha iyi olması gerekiyor. Sürdürülebilir bir iş modeli geliştirilmelidir."

Balz, Nisan ayında yaptığı açıklamada, “Apple, Google, Paypal ve Amazon gibi önemli teknoloji şirketleri, müşterilerle ilişkilerden daha fazla pay alırken, bankalar arka planda sadece ödeme işlemcileri olarak kalırken, Bundesbank olarak biz buna kayıtsız kalmamalıyız.” demişti.

Almanya’dan Deutsche Bank ve Commerzbank'ın da içinde olduğu Fransa, İspanya, Belçika, İtalya ve Hollanda’dan yaklaşık 20 bankanın, Çinli ve ABD’li şirketlerin ödeme pazarındaki hakimiyetine de son vermek hedefiyle, PEPSI (The Pan European Payment System Initiative - Pan Avrupa Ödeme Sistemi Girişimi) adı verilen sistem üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Söz konusu sistem üzerinde çalışmaların Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) önerisi doğrultusunda başladığı ve sistemin her türlü nakitsiz işlemi destekleyeceği ifade ediliyor.

Avrupa ödeme pazarında, ABD'li şirketler PayPal, Google, Facebook, Amazon ve Çinli Alibaba ve Tencent'ın üstünlükleri dikkati çekerken, bu teknoloji şirketlerinin vermeye başladığı bankacılık hizmetlerinin tüketicilerin ilgisini çektiği ve bu şirketlerin geliştireceği yeni bankacılık hizmetlerinin geleneksel bankalar için “gelirlerini ve müşterilerini kaybetme riski” oluşturduğu belirtiliyor.
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN