Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bamberg’teki Michelin Fabrikasında İşçi Eylemi

Hafif taşıt lastikleri üreten Bamberg''deki Michelin fabrikasında alınan kapatılma kararına karşı işçiler eylem yaptı.

Mustafa ŞENER (Bamberg) 
Resim galerisi için tıklayın
Bamberg’te 1971 yılından beri hafif taşıt lastikleri üreten Michelin fabrikasında alınan kapatılma kararına karşı işçiler eylem yaptı.

Yaklaşık bin kişinin çalıştığı fabrikanın yöneticileri 25 Eylül’de, 2021’in Ocak ayı sonunda üretimi tamamen durduracaklarını ve fabrikayı kapatacaklarını açıklamışlardı. Kapatma gerekçesi olarak da Bamberg fabrikasında üretilen 16 inçlik lastiklere olan talebin düşmesini gösterdiler. Fabrikada 17 ve 18 inçlik lastikler de üretiliyor ama işletmecilere göre bu üretim fabrikayı ayakta tutacak düzeyde değil.

Oysa daha geçen yıl, 2018’de, sendikayla yaptıkları toplu sözleşmede fabrika yöneticileri 2022 yılı sonuna kadar fabrikadan işçi çıkartılmayacağına dair güvence vermişlerdi. Fakat bu sözleşmenin imzalanmasından sadece bir yıl sonra tek taraflı aldıkları bir kararla fabrikayı 2021 yılı başında kapatacaklarını açıkladılar.

Fransız firması lastik devi Michelin’in Almanya’da Bamberg dışında Bad Kreuznach, Trier ve Karlsruhe’de üç fabrikası daha var. Bamberg’teki işçiler, kesin olarak açıklanmamış olmakla birlikte Karlsruhe fabrikasının da kapatılacağına dair söylentilerin dolaştığını belirtiyorlar.

Kapatma kararının açıklandığı toplantıda işçilerin hangi koşullarda işten çıkarılacakları ve alacakları tazminatlar konusunun ilerde netlik kazanacağı ve bu konuda sendika ile birlikte hareket edileceği açıklanmış olmasına karşın sedikacıların verdiği bilgiye göre Michelin patronu bugüne kadar sendika ile herhangi bir temasa yanaşmadı. Yapılan görüşme çağrılarına cevap vermedi.

Fabrikada örgütlü bulunan IG-BCE sendikası (Madencilik, Kimya ve Enerji işçileri Sendikası) işverenin bu sessizliği üzerine geçtiğimiz Cuma günü (15 Kasım) tüm işçileri eyleme çağırdı.

Michelin fabrikasında 15 Kasım Cuma günü sendikanın işçilerle yıllık mutat toplantısı vardı. Sendika o gün öğlen ve gece vardiyalarının çalışmamasına dair karar aldı ve işçileri toplantıdan sonra eyleme çağırdı. Toplantıya ve ardından gerçekleşen eyleme fabrikada çalışan işçilerin hemen hemen tamamı katıldı. İşçilerin ve sendikanın öncelikli talebi fabrikanın kapatılmaması, en azından 2018 sözleşmesine uyulması, yani 2022 sonuna kadar hiçbir işçinin işten çıkarılmamasıydı.

Eyleme IG-Metall sendikası da güçlü biçimde destek verdi. Hallstadt Belediye Başkanlığı ve Hallstadt Kilisesi de eyleme destek veren kurumlar arasındaydılar. Kapatılma kararının geri alınmasının talep edildiği eylemde IG-BCE sendikası Michelin şubesi temsilcisi Morgenrot’in yanı sıra IG-Metall sendikası Bamberg temsilcisi ve Kilise temsilcisi de işçilerin yanında olduklarını ve haklı taleplerini desteklediklerini bildiren birer konuşma yaptılar.

Michelin işçileri kapatılma kararının açıklandığı tarihten bu yana üretime devam etseler de gelecekleri konusundaki belirsizlikten çok rahatsızlar. Uzun süredir bu fabrikada çalışan pek çok işçi emeklilik haklarının yanmasından ya da yeni iş bulamamaktan korkuyor. Bu anlamda orta yaşlı işçilerin genç işçilere oranla çok daha kaygılı ve gergin olduklarını gözlemek mümkün. Ama kısa süre önce ev almak ya da benzer, nedenlerle yüklü borçlar altına girmiş olan genç işçilerin de aynı kaygıyı paylaştıkları rahatlıkla söylenebilir. Konuştuğumuz işçiler herkeste geleceğe yönelik derin bir karamsarlık olduğunu vurguluyorlar.
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN