Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Saarland‘da Mevlid-i Nebi coşkusu

Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Saarland DİTİB Eyalet Birliği’ne bağlı derneklerin...

Merhaba (Fechingen) 
Resim galerisi için tıklayın
Festhalle-Fechingen salonunda gerçekleşen Mevlid-i Nebi programına Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen konuşmacı olarak katıldı. DİTİB Basın Bürosundan iletilen bilgilendirmeyi aşağıda veriyoruz:

"Peygamberimiz ve Aile" temasıyla düzenlenen program, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Hz. Muhammed'in rehberliğini, örnek kişiliğini anmayı ve anlatmayı amaçladıklarını söyleyen Saarland DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Erkan Kahveci, programın düzenlenmesinde emeği geçen derneklerin yöneticilerine, bay ve bayan din görevlilerine, cemiyetlerde eğitim gören öğrencilere ve cemaate teşekkür etti.

Mainz Dini Danışma Kurulu Başkanı Celil Mahir Dindar ise katılımcıların Mevlid Kandili’ni ve Mevlid-i Nebi Haftası’nı tebrik ederek, Peygamberimiz Hz. Muhammed’e sevgimizi ifade eden, onu öven, birlik ve beraberliğimizin önemli unsurlarından biri olan mevlidin Müslüman coğrafyasındaki yeri ve önemine vurgu yaptı.

“Hz. Peygamber ve Aile” konulu konferansında DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, bugün yaşanan bütün sıkıntıların aileyle ilişkisinin olduğuna dikkat çekerek, günümüzde aile problemlerinin iletişim eksikliği ve İslamı iyi anlamamadan kaynaklandığını söyledi.

‘Cennet Anaların ayağının altında’ olan bir dinde kadına şiddettin ancak İslamı anlanamamadan kaynaklandığını vurgulayan Türkmen, “Yüce dinimiz İslam; ailede adaletin, ahlakın, fedakârlığın, sorumluluk bilincinin, istişarenin, karşılıklı yardımlaşma ve anlayışın hâkim kılınmasını; eşlerin birbirine güven duymasını ve bağlılık göstermesini, sevinç ve sıkıntıların paylaşılmasını istemektedir” diye konuştu. Türkmen şöyle devam etti: “Doğru rol model için ailenin bilinçli olmalıdır. Anne ve baba kendi çocuklarına yaptıklarıyla rol model olmalı, ahlakı düzgün nesiller toplumu da düzeltir. Daha iyi bir hayat için muhtaç olduğumuz temel değerler öncelikle ailede hayat bulacak, oradan topluma ve dünyaya huzur katacaktır.”

Günümüzde evliklerin ve erken boşanması sebepleri arasında ise karşılıklı sabırsızlık olduğunu belirten Türkmen konuşmasını şöyle tamamladı: “Eşler birbirine sabır ve kolaylık göstermeli, bir birlerinin yükünü hafifletmeli, hayatı paylaşmalı ve kendilerine ailelerine zaman ayırarak güzellikler yapmalıdır. Aile üç şeyde bir arada olmalı; sohbet, sadakat ve sevgi. Bu üç unsur hayatımızın formülü olmalıdır.”

Hz. Peygamberin örnek aile hayatından örneklerle konuşmasını sonlandıran Türkmen, böylesi güzel bir ortamı görmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek, tüm DİTİB ailesine ve misafirlere teşekkür etti.

Programda, Mevlid-i Nebi Haftası dolayısıyla hazırlanan sinevizyon ve kısa filmler gösterildi. Yüzün üstünde öğrencinin görev aldığı etkinlik; Kur’an-ı Kerim tilaveti, ilahi ve şiirlerin okunması, kısa skeç gösterileriyle devam etti.

Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle düzenlenen etkinliğe Rheinland-Pfalz DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız’ın yanı sıra DİTİB derneklerinin yöneticileri, din görevlileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Duygulu anların yaşandığı etkinliğin sonunda katılımcılara gül takdim edildi.
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN