Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Açılan tezhip sergisi göz kamaştırdı

“Mevlid-i Nebi Haftası“ etkinlikleri kapsamında Köln DİTİB Merkez Camii’nde Klasik Türk-İslam Sanatları sergisi açıldı.

Merhaba (Köln) 
Resim galerisi için tıklayın
Köln DİTİB Merkez Camii Sergi Salonu’nda Ahmet Yakupoğlu Altın Fırçalar Tezhip Atölyesi sanatçılarına ait hilye-i şerif ve tezhip eserleri sergilendi. DİTİB Basın Merkezinden yapılan açıklamayı aşağıda veriyoruz:

Türkiye’nin Köln Başkonsolosu B. Ceyhun Erciyes, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, DİTİB’in Kurucu Genel Kurul Üyesi Ahmet Lal ve Ahmet Yakupoğlu Altın Fırçalar Tezhip Atölyesi Sanat Yönetmeni Havva Sökmener tarafından açılışı yapılan sergiye, çok sayıda sanatsever katıldı.

Sergi hakkında bilgi veren Sanat Yönetmeni Havva Sökmener, klasik Türk-İslam sanatları sergisinde 6 adet hilye-i şerif olmak üzere toplam 85 eserin sergilendiğini söyledi. Hilye sanatından bahseden Sökmener, “İslam sanatında sanatkârlar Hz. Peygamber’in hilyesini süslemeye niyet ettiği zaman bilir ki yaptığı bir ibadettir. Bir adanmışlıktır. Gözünün nurunu, elinin emeğini bu kutlu yolda vakfetmektir. Bu manada bizlere ev sahipliği yapan DİTİB teşkilatına teşekkür ediyorum“ dedi.

Ahmet Yakupoğlu Altın Fırçalar Tezhip Atölyesi sanatçılarına teşekkür ederek konuşmasına başlayan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen de, “Güzel sanatımızı Köln şehrinde DİTİB’de Türk ve Alman dostlarımıza göstermemize katkı sundukları için sanatkârlarımıza teşekkür ediyorum. DİTİB olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kültür ve sanat anlamında çalışmalarımızı yapmaya devam edeceğiz. Buradaki eserlerin her birinin bir hikâyesi, felsefesi ve ruhu vardır. Hat, tezhip ve minyatür sanatı kadim kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Hat ve tezhip sanatının nadide eserlerini bir araya getiren sanatkârlarımıza teşekkür ediyorum“ dedi.

Türk toplumunun Almanya’da kültürel ve sanat hayatına zenginlik kattığına vurgu yapan Köln Başkonsolosu B. Ceyhun Erciyes ise şöyle konuştu: “Bu sergide de görülüyor Türk toplumu kültürel ve sanat hayatına ayrı bir boyut katıyor. Toplumun bir araya geldiği bu güzel külliyede ve birçok faaliyetin gerçekleştirildiği DİTİB Merkezi’nde el emeği, göz nuru birbirinden güzel eserler için sanatçılarımıza teşekkür ediyorum. Her birinin ayrı bir felsefesinin olduğunu sanatın derinliğini görüyoruz. Bu serginin açılmasında emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından sergi gezildi. Ahmet Yakupoğlu Altın Fırçalar Tezhip Atölyesi’nden tezhip sanatına gönül vermiş 12 sanatçının 85 karma eseri sanatseverlerin beğenisine sunuldu. İzmir'de faaliyet gösteren Ahmet Yakupoğlu Altın Fırçalar Tezhip Atölyesi tarafından 31’incisi açılan sergi, DİTİB Köln Merkez Camii’nde 8-17 Kasım tarihleri arasında ziyarete açık olacak.
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN