Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Engellilere ebru sanatıyla terapi

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Genel Merkez’in ev sahipliğinde...

Merhaba (Köln) 
Resim galerisi için tıklayın
“Ebru Şifadır” konulu seminer veren Kültür Bakanlığı ebru ve minyatür sanatçısı Suna Koçal, “Yaptığı programlarda zihinsel ve bedensel engellilere, down sendromlularına, yetimlere ve hükümlülere ebru sanatının şifa boyutunu anlatıyoruz ve uygulamala olarak gösteriyoruz” dedi. DİTİB Basın Merkezinden yapılan açıklamayı aşağıda veriyoruz:

Ebru sanatının şifa boyutunu uygulamalı olarak anlatan Koçal, “Selçuklular döneminde şifahaneler kurularak insanların kuş ve su sesi ile terapi ettiklerini biliyoruz. Ebru sanatı bu manada dinlendirici ve şifa veren bir boyutu var olduğunu keşfettik. Bu sanatın insanları rahatladığını, streslerden arındırdığını ve ebru yaptıkları zaman günlük dertlerini unuttuklarını müşahede ediyoruz. Şifa boyutunu keşfettiğimden dolayı hem sergiler yapıyoruz hem de atölye çalışmalarımız oluyor. Terapiye ihtiyacı olan her kesimle değişik etkinlikler yapıyoruz." dedi.

Ebru sanatının nefis terbiyesinde ve sabrı öğretmede büyük katkısının olduğunu belirten Koçal, ebru yapan insanlarda düşüncelerini ve duygularını bir disiplin içinde tuttuklarını ifade etti.

Seminer ve atölye çalışmasına katılan Türkiye’nin Köln Başkonsolosu B. Ceyhun Erciyes, ebrunun tarihini ve şifa etkisini anlatan ebru ve minyatür sanatçısı Suna Koçal’a teşekkür etti.

Seminer ve atölye çalışmasına katılan Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes ise "Çok derin tarihi ve içeriği olan ebru sanatını bugün burada insanlarımızla birlikte daha yakından tanıyoruz. Almanya'da ebrunun tanıtılması, buradaki vatandaşlarımıza ebru atölyesi yapılması, hem buradaki kültürümüzü yaşatılması hem de öğretilmesi açısından önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı. Etkinlikte ebru sanatının tedavi etkisini gösteren atölye çalışması yapıldı.
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN