Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Seçimleri değerlendirdiler

Stuttgart Freundschaftsbrücke e.V ırkçılığa ve ayrımcılığa dur demek için...

Mehmet KILINÇ (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya'da geride bıraktığımız Eyalet seçimlerinde sağcı-ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisi bir çok Eyalette yüksek oy aldı. En son Thüringen'de yapılan eyalet seçimlerinde ise yüzde 24'e ulaşması, sag düşüncenin ve popülizmin arttığını gösteriyor. AfD'nin yüksek oy almasıyla birlikte, göçmen ve mültecilere karşı saldırıların arttığını görebiliriz. Almanya'nın Kassel şehrinde bir neonazi tarafından Belediye Başkanı'nı Lübcke silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.Chemnitz’de göçmen avına çıkan ve düşman listeleri hazırlayan aşırı sağcılarn propagandası hafızalarda. Yine en son Halle şehrinde bir ırkçınin şehirde terör estirmesi ve iki kişinin saldırı sonucu ölmesi, sağ düşüncenin ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor ve bu tür saldıları tetikliyor .

Stuttgart da uzun süredir faaliyet gösteren Stuttgart Freundschaftsbrücke e.V ırkçılığa ve ayrımcılığa dur demek için bir Etkinlik düzenledi. Etkinliğe Sol Parti destek verdi. Yapılan konuşmalarda Almanya olan herkesin dil-din ayrımı yapılmadan yaşayabileceği koşulları yaratılması için talepte bulunuldu. İnsanları dini ve etnik kimlikler üzerinden değerlendirilmesi, rkçılığa karşı herkesin mücadele etmesi gerektiği vurgulandı. Etkinliğe gençlerin yoğun katılımı ilgi çekti.

Metin İlgün'ün acı haberi geldi
Etkinlik sırasında Türkiye'den gelen acı haber paylaşıldı.

Bir süre önce kanser teşhisi konan EMEP MYK üyesi Metin İlgün hayatını kaybetti.

Ilgün, 1980 lerin karanlık dönemlerinde 12 Eylül faşizmine karşı direnen genç bir devrimciydi.

Etkinlikte Metin Ilgün'ün mücadele arkadaşı bir konuşma yaptı. Konuşmacı, "Gençler bugün burada ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı ortak yaşamı savunuyor. Biliyorlar ki faşizm tarihte yaşandığı gibi insanlık suçu işliyor. Faşist rejimlerde olduğu gibi, 12 Eylül cuntacıları insanlık suçu işlemişlerdir. Bu insanlık suçuna dur demek, işçi ve emekçilerin savaşsız bir dünyada yaşaması için mücadeleyi tercih etmişti Metin İlgün.Korkmadan yılmadan mücadelenin içersinde cesur, yiğit bir yoldaşımızdı." dedi.

Konuşmacı, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı yerli ve göçmen gençleri, işçi ve emekçileri ortak mücadele etmeye çağırdı. Etkinlik daha sonra Engin ve Grubu'nun söylediği ezgilerle tamamlandı.
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN