Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bakan Sibler'le toplantı

Münih'te düzenlenen toplantıda Bavyera 'Bilim ve Sanat Bakanı Bernd Sibler'...

Volkan EGE (Münih) 
Resim galerisi için tıklayın
Münih Türk Medya Grubunun ''TÜDEK'' işbirliğiyle gerçekleştirdiği, ''Türk kökenli akademisyenler ve sanatçıların'' Bavyera Bilim ve Sanattan sorumlu Devlet Bakanı Bernd Sibler'i bir araya getirdiği ve Goethe Otelde ki tanışma toplantısı, Türk bestecilerin klasik batı müziği tarzı eserlerinin seslendirilmesi eşliğinde yapıldı.

Türkiye kökenli Üniversite Profesörleri, akademisyenler, doktor tabipler, müzisyenler, ressam ve yazarların katıldıkları toplantıda, Bakan Sibler yaptığı konuşmada Türkiye nin 1930. yıllarda çok sayıda rejimden kaçan bilim adamını kabul ettiğini bunlar arasında olan Münihli Tıp Profesörü Erich Frank'ın hatırasını yaşatan ve adını taşıyan, başkanlığını Münih Üniversitesi Tıp profesörü Fuat Odunu’nun yaptığı, Münih ve İstanbul Tıp Fakülteleri arasında bilim alanında işbirliğini geliştirme amaçlı 'Erıch Frank Derneğinin 'çalışmasını örnek gösterdi.

1960 anlaşmasıyla başlayan misafir işçi gelişinin '' Alman Mucizesi'' adıyla anılan ekonomik kalkınmada payı olduğunu söyleyen Bakan Sibler, bunları çocuk ve torunlarının günümüzde bilim ve sanat alanlarında yetişmiş bireyler olarak, Bavyera Üniversitelerinde okuyan 4700 öğrencisiyle Bavyera’yı zenginleştirdiğini vurgularken, bütün toplantıların bilim ve kültür alanlarında iki ülkenin yakınlaşmasına katkıda bulunacağını belirtti.

T.C Münih Başkonsolosu Dr. Mehmet Günay ressam kimliğiyle de katıldığı toplantıda, Türk ve Bavyera Diplomatik ilişkileri geçmişinin 18 Asırda resmi belgelere dayanarak başladığını, Nazi rejimden kaçan Musevi kökenli Alman bilim ve sanat adamı sığınmacıya ev sahipliği yaptığı gibi günümüzde de ülkesini terk etmek yolunda kalan 4 milyon sığınmacıyı barındırmakta olduğuna dikkati çekti ve her iki taraftan etkilenen kültür ve sanat alanlarındaki işbirliği ve yakınlaşmanın insan ve toplumları birleştireceğini savundu.

Toplantı,, Eğitim ve Kültür Ataşesi Prof.Dr. Mustafa Çakır, Münih Üniversitesi Tıp Fakültesi eski Dekanı Prof..Dr. Maksimilian Reıter, Devlet Sanatçısı Prof.Dr. Jale Yılmabaşar, Tıp Fakültesi Onkoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Fuat Oduncu, Prof. Dr. Kemal Orak, Eyalet eski Emniyet Müdürü Waldemar Kindler, Komiser Pascha kriminel yazar SU, Heykeltıraş Leyla Rosenberger, Ressam/Galerisi Hamit Çordan,Pera Müzik Grubu yönetmeni Mehmet Yeşilçay, Ahenk Müzik Grubundan Şükrü Akçelik, Türk-Alman Akademisyenler Platformundan Adnan Kastel , Münih Eğitim Akademisinden Levent Karadağ,, müzisyenler Öykü ve şeref Dalyanoğlu, Münih Türk Medya Grubu nun hatılımı ve Piyanist/ bestekar Aylin Aykan ve Viyolonist Prof.Dr. Orhan Ahıskal'ın Adnan Saygun ve Fazıl Say'ın bestelerinden seslendirdikleri bölümler dinletisi ve Goethe Otel'in sunduğu büfe ikramıyla son buldu.
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN