Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

DİDF: VVN-BdA ile dayanışma içindeyiz

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) yayınladığı açıklamayla...

Merhaba Haber Merkezi 
Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

VVN/BdA'nın kamu yararına statüsünün iptal edilmesi tam bir skandaldır
Almanya'nın en köklü örgütlerinden biri olan Nazi Rejimi Takibatına Uğrayanlar Derneği - Antifaşsitler Birliği'nin (VVN-BdA) “kamu yararına faaliyet yürüten dernek” (Gemeinnützigkeit) statüsünün Berlin Vergi Dairesi tarafından iptal edilmesi kabul edilemez.

70 yıldan fazla bir süredir antifaşist mücadele yürüten, kurucularının çoğunun Hitler faşizm döneminde toplama kamplarında tutulan bir derneğin, Bavyera Anayasayı Koruma Örgütü tarafından “aşırı solcu” diye damgalanması, sonra da bunun dayanak yapılarak “kamu yararına” statüsünün iptal edilmesi tam bir skandaldır.

Faşist örgütlerin, ırkçılığın, sağ popülizmin ve yabancı düşmanlığının güç topladığı bir dönemde VVN-BdA'nın maddi açıdan faaliyet yürütmesini imkansızlaştırmak anlamına gelen karar derhal iptal edilmelidir. Derneğe onbinlerce Euro vergi cezasının kesilmesi ve bağış toplamasını engelleyen bu karar, en çok faşist örgütleri sevindirmiştir. Çünkü karar antifaşist faaliyetlerde bulunma, eylemlere katılmayı “aşırı sol” olarak damgalıyor, kriminalize ediyor ve faşizme karşı mücadelenin zayıflamasını hedefliyor.

Faşizme karşı mücadele geçmişte olduğu gibi bugün de asla suç değil, toplumsal görevdir. Bu nedenle antifaşistlerin değil, ırkçı-faşist düşünceyi yayan dernek ve partilerin “kamu yararı” adı altında devletten yardım almasını engelleyen düzenlemelerin yapılması ve bu örgütlerin yasaklanması gerekiyor. Ülkenin tarihi bunu gerektiriyor.

Almanya'daki antifaşist mücadelenin parçası olan Demokratik İşçi Dernekler Federasyonu (DİDF) olarak, VVN/BdA hakkında verilen kararın derhal geri alınmasını, örgütün istihbarat tarafından takip edilmesinin son bulmasını talep ediyoruz. Yıllardır pek çok alanda birlikte çalıştığımız, mücadele ettiğimiz VVN-BdA ile tam bir dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)
Yönetim Kurulu
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN