Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Nebahat Güçlü: Mölln utanç tablosudur

Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Nebahat Güçlü, yaptığı açıklamayla Mölln katliamını lanetledi.

Merhaba Haber Merkezi 
Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Nebahat Güçlü Nebahat Güçlü tarafından yapılan şöyle:

27 yıllık büyük acı: Irkçılığın tarihteki utanç tablosu, Mölln Katliamı
23 Kasım 1992 tarihinde, Schleswig-Holstein Eyaletine bağlı Mölln kentinde, gece yarısı Samsunlu Arslan ailesinin evini kundaklayan ırkçılar, aynı aileden Bahide Arslan (51), Yeliz Arslan (10) ve Ayşe Yılmaz’ın (14) hayatlarını kaybetmesine, diğer aile fertlerinin yaralanmasına sebep oldular. Üstelik, yakalanan faillerden birisi yaşı küçük olduğu gerekçesiyle sadece 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılırken diğeri 15 yıl hapis cezası aldı. Failler bugün aramızda gezerken ailesinden 3 kişiyi ırkçılığa kurban veren ve aldıkları maddi-manevi yaralarla hayata tutunmaya çalışan Arslan ailesi, hala önyargılarla mücadele etmeye devam ediyor. Irkçı saldırılara verilen cezalar caydırıcı olmadığı gibi, bu korkunç olay, ırkçıların yaptığı ne ilk ne de son saldırı oldu. Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Nebahat Güçlü konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

„Almanya’da ırkçılık artık maalesef sadece sağcı bir mesele değildir, toplumun ortasına kadar ulaşmış bir hastalıktır. Aşırı sağcı AfD, bu yıl Almanya’da yapılan eyalet seçimlerinin tümünde büyük oranda oy kazandı. Eylül ayında Saksonya’da yüzde 27,5, Brandenburg’da yüzde 23,5, Ekim ayında ise Thüringen’de yapılan eyalet seçimlerinde oyların yüzde 23,4’ünü alarak seçimlerden ikinci parti olarak çıktı. Seçimlerdeki oy oranları, Almanya’nın giderek sağa kaydığı tehlikesini işaret etmektedir.

Almanya’da yapılan kamuoyu araştırmalarına göre, Almanların üçte biri yabancıların sadece sosyal devletin sunduğu imkanları sömürmek amacıyla geldiğine inanıyor. Yüzde 36,6’sı ise Almanya’nın yabancılar tarafından tehlike arz edecek oranda istila edildiğine.. Almanya’nın doğu eyaletlerinde ise bu olan yüzde 50’lerde.

Almanya’da farklı kentlerde Türklerin posta kutularına bırakılan, tehdit içerikli ırkçı mektuplar, camilere, işyerlerine ve derneklere yönelik saldırılar, olayın endişe verici boyutlarını da gözler önüne sermektedir. Bunlar belki de sadece yabancıları ürkütmek, korkutmak veya sindirmek için yapılmış olsa da ciddiyetle üzerine gidilmesi gereken tehditlerdir.

Kartopu gibi günden güne büyüyen ırkçılık günümüzde maalesef varlığını farklı biçimlerde devam ettirmekte. NSU cinayetleriyle ilgili dava sürecinde yaşanan sözde ihmaller zinciri, toplumdaki fırsat eşitsizliği, başarılı da olsalar gençlerimizin sadece isimlerinden dolayı iş dünyasından dışlanmaları, göçmenlere yönelik belirli kesimler tarafından yürütülen karalama kampanyaları, önyargılar… Tüm bunlar toplumun birlik ve bütünlüğünü zedelemekle kalmayıp, Almanya’nın geleceğini de tehdit etmekte. Bugün genç nüfusun yaklaşık yarısını oluşturan göçmen gençler Almanya’nın geleceğidir ve bu dışlanma devam ettikçe geleceğimiz olan gençlerin topluma faydalı bireyler olarak kazanılması mümkün olmayacaktır.

Arslan ailesi başta olmak üzere, ırkçılığa kurban giden insanları rahmetle anıyor, geride kalan ailelerine sabır diliyor, acılarını yürekten paylaşıyorum“.

Nebahat Güçlü
Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN