Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 595 - 02.07. - 30.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Ulm'da Gazetecilere Özgürlük mitinglerinde son etkinlik

İki buçuk yıldır süren "Gazetecilere Özgürlük" kampanyası başarıyla sonlandırıldı.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Nisan 2017'de Türkiye'de tutuklanan Ulm'lu "Gazeteci Meşale Tolu'ya Özgürlük ve tüm tutuklu gazetecilere özgürlük" kampanyası şeklinde başlayan, her hafta Cuma günleri Ulm Münster Katedrali önünde devam eden mitingler yerli, göçmen tüm kamuoyu tarafından desteklenmiş, kampanya kendi çapında sosyal, politik bir çok kişi tarafından destek almıştı. Kampanyanın kamuyonda yaratmış olduğu etki yerel, bölgesel yönetimlerin ve merkezi hükümetin hareket etmesini, sağlamış, Türk ve Alman devlet yetkilileri arasında kriz yaratmasını sağlayarak, Tolu'nun tutsaklığına ve sonrasında yurtdışı yasağının kaldırılmasına beraberinde getirmiştir.

Daha önceleri her hafta cuma günleri olarak sokağa çıkan Gazetecilere Özgürlük Kampanyasının aktivistleri, dünyadaki tutuklu gazetecilere özgürlük parolasıyla , son birbuçuk yıl her ayın ilk cuma günü Münster Katedrali önünde olarak, gazetecilik suç değildir, tüm tutuklu gazetecilere özgürlük istiyoruz sesisini, gücünü sokakta birlikte dillendirdiler.

Kampanya aktivistleri, kollektif almış oldukları kararla bu aydan sonra periyodik olarak her ay devam ettikleri gazetecilere özgür mitinglerine son verirken, basına ve gazetecilere yönelik güncel saldıralara karşı dayanışma etkinliklerine devam etme kararı aldılar. 6 Aralık 2019 günü kampanyaya destek veren ve emek harcayanlara hep birlikte biraraya gelerek, başarı ve temennilerini payalaşma randevusu yaptılar.

Katledilen gazeteciler ve 1938 Pogromu unutulmadı
72 hafta devam edilen bu cuma mitinginde, yaşamını yitiren Sterk TV muhabiri Mihemed Hesen Reşit, ANHA Muhabiri Seed Ehmed adandı, Öldürülen gazetecilerin sorumlusunun savaş olduğu söyleyeyen konuşmacı, halklara karşı operasyonlarının haksız eşit olmayan bir savaş olduğu söylendi.

Miting ayrıca hitler faşizmin 1938 kasım pogromunda, ulm de yapmış olduğu saldırılar, ölümler ve faşist uygulamalar anlatılarak, hitler faşizmi protesto kınanırken, faşizme karşı mücadelenin önemine vurgu yapıldı.

Birlikte, mutlu bir Mücadele Yürüttük, iyi ki varız, iyiki varsınız
Son mitingte kampanya aktivistlerinin birbirlerine ve emek harcayanlara yönelik yaptıkları konuşmlarda, kampanyanın birbirlerini tanımanın, aynı amaçla birlıkte mücadele etmenın önemine vurgu yapılarak, birbirimize ve yapacağımız işe çok güvendik, birlikte çalıştık ve başardık denildi. "İyi ki varız, iyi ki varsınız" denilerek miting son buldu.

2017'den beri, iki buçuk yıldır süren kampanyaya AGİF, ATİF, ADHF, DKTM, AGEB, AKM, SYKP, Sol Parti, MLPD gibi kurumalar da sık sık destek verdiler.
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN