Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

SYKP Kadın Meclisi: Yaşasın Kadın Özgürlük Mücadelesi

"25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" nedeniyle SYKP Avrupa Kadın Meclisi...

Merhaba Haber Merkezi 
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

25 Kasım «Kadına yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü»
1960 yılında Dominik Cumhuriyetinde, Diktatör Trujillo Hükümetine karşı mücadele eden Mirabel kardeşlerin diktatörlük tarafından işkence edilerek katledildikleri gündür 25 Kasım.

Trujillo, 31 yıl ülkeyi baskı ve diktatörlükle yönetti, Mirabel kardeşlerin verdiği mücadele halk kitleleri üzerinde büyük sempati topluyordu.

Mirabal Kardeşler ve eşleri, Trujillo diktatörlüğüne karşı Clandestina isimli gizli bir örgüt kurdu. Trujillo yönetimine karşı insan hakları ve demokrasi için mücadelede simgeleşen kadınlar diktatörlük tarafından defalarca tutuklandı. Mal varlıklarına el konuldu. Bunlarla yetinmeyen Trujillo, bir halk konuşmasında “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel Kardeşlerdir” diyerek Mirabel Kardeşleri hedef gösterdi. Bu konuşmadan sadece 23 gün sonra, hapishanedeki eşlerini ziyaretten dönen üç kız kardeş tecavüz edilip uçurumdan aşağı atılarak öldürüldü. Bu cinayet, resmi kayıtlara “trafik kazası” olarak geçti. Bu olay Dominik halkı tarafından büyük tepkiye dönüştü ve bir yıl sonra Trujillo devrildi.

25 Kasım tarihi dünya mücadele tarihine kadın mücadelesi olarak geçti.

1981 yılında Colombia`nın Bogoto şehrinde bir araya gelen Latin Amerikalı kadınlar 25 Kasım tarihini kadına yönelik şiddetle mücadele günü ilan ettiler. O günden sonra çeşitli ülkelerde bu tarih çeşitli eylemliliklerle mücadelenin adı oldu ve artık uluslararası boyutta tüm dünyada 25 Kasım kadın mücadelesi günüdür.

Yıllardır erkek egemen sistem kadını susturarak, gelişmesinin önüne set oluşturarak kadını ev işlerine ve çocuk bakımına hapsederek kendi sefasını sürmüştür. Sanayileşme ile birlikte kadının da erkekler gibi üretime katılmalari bir taraftan kadının kamusal alanda varlık mücadelesini yükseltirken, bir taraftan da uygulanan şiddetin şekli değişmiştir. Bir zamanlar susturulan, geleneksel aile yapısı içinde sessiz kalmaya mecbur bırakılan kadın artık bilinçlenmeye, sesini yükseltmeye baslamıştır. Bir taraftan devlet, diğer taraftan aile içindeki erkek egemen zihniyet kadının güçlenmesini ve yüzyıllardır süren egemenliklerinin ellerinden almasını bir türlü hazmedememektedir.

Dünyanın her yerinde kadınlar çalıştığı işyerinde, toplu taşıma araçlarında, alış-veriş merkezlerinde tacize uğramakta, sokak ortasında ya kocası ya sevgilisi tarafından öldürülmekte ya da sermayenin çıkar savaşlarında yerlerinden yurtlarından sürülmeye mecbur bırakılmaktadır.

Artık dünyanın dört bir yanında örgütlü mücadeleyi sürdüren kadınlar olarak, hiçbir kadının ikinci sınıf insan muamelesi görmesine, tacize-tecavüze uğramasına, öldürülmesine ve kadına yönelik şiddetin hiçbir türüne izin vermeyeceğiz!

ÖLDÜRÜLMEK İSTEMİYORUZ!

YAŞASIN KADIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ! YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN