Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Kadınlar Neu-Ulm'da da meydandaydı

SKB, ADKH, Mor-Kızıl Kolektif, SYKP ve AKM'den kadınlar...

Merhaba (Neu-Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla, tüm dünyada olduğu gibi Neu-Ulm'da da kadınlar meydana çıktı. Ulm'lu örgütlenmelerden Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi, Mor-Kızıl Kolektif ve Alevi Kültür Merkezi (AKM) üyesi kadınlar da Neu-Ulm AWO tarafından düzenlenen etkinliğe katıldılar. AWO (Arbeiterwohlfahrt) Federal Almanya’nın en tanınmış beş sosyal yardım örgütünden biri. Kökeni işçi hareketine dayanmakta. 1919 yılında, Birinci Dünya Savaşı (Emperyalist Paylaşım Savaşı) sonrası sosyaldemokrat kadınlar tarafından kuruldu.

"Sesli ve Kararlıyız" sloganıyla şehir merkezindeki en büyük alanda, Petrusplatz'da kurulan çadırda enformasyon standları açıldı, konuşmalar yapıldı. Çağrının sloganına uygun olarak da kadınlar yanlarında getirdikleri çeşitli çalgı aletleriyle "ses" çıkardılar. Sirius Grubundan gerda Rieder de yapığı müzükle büyük ilgi gördü. AWO'nun Etkinlikte açılan pankart ve dövizlerde kadına yönelik şiddet ve erkek egemen anlayış protesto edildi. Almanca olarak yapılan konuşmalarda, Avrupa'da ve Türkiye'deki kadınların durumuna değinilirken, özellikle Avrupa'daki Türkiyeli kadınların ayrıca göçmen ve azınlık olmaktan dolayı daha ağır koşullarda yaşamak zorunda bırakıldığı anlatıldı.

Tüm dünyada olduğu gibi Almanya'da artan kadın cinayetleri de konuşmalarda geniş yer aldı. Ayrıca, Türkiye'de tutuklu bulunan gazeteciler ve tüm politik tutuklularla dayanışmaya devam edileceğinin altı çizildi.

Etkinlikte konuşmaların yanı sıra mücadele türkü, şarkı ve marşları da çalındı. Kadınlar, Türkiye'de ve tüm dünyada meydana çıkan kadınlara dayanışma selamlarını göndererek etkinliği sonlandırdı.
Teilen
2019-12/01-Sayı-588
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN