Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 590 - 30.01. - 27.02.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

“Almanya’da Türk girişimciler yıllık 50 milyar euro ciro yapıyor”

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın...

AA (Berlin) 
Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Avrupa'nın Türkiye'nin ticaret, yatırım ve ekonomik ilişkilerinde önemli bir konuma sahip olduğunu belirterek, “Almanya’da 80 bin Türk girişimci yıllık 50 milyar euro ciro yapmakta ve 500 bin istihdam sağlamakta. Almanya ile ilişiklerde yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Eylül ayında yaptığı ziyaretten sonra ilişkilerde normalleşmeye girildi.” dedi.

Aydın, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altında faaliyet gösteren Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Avrupa Girişimci Toplantısı'nda konuştu.

Almanya’nın dünyanın dördüncü ve Avrupa’ın birinci en büyük ekonomisi olduğunu hatırlatan Aydın, diğer ülkelerin Almanya ile ekonomik ilişkilerini geliştirdiklerini anlattı.

Aydın, Almanya’nın toplam dış yatırımının 700 milyar euronun üzerinde olduğunun altını çizerek, “Türkiye’de Almanya’nın yatırımı 10 milyar doların üzerinde ve ülkede 7 bin Alman firması var. 120 bin istihdam sağlıyor. Burada potansiyel büyük. Bunu artırmalıyız.” diye konuştu.

Almanya ile Türkiye’nin ekonomik ilişkilerini daha üst seviyeye taşımak için yoğun çalıştıklarını anlatan Aydın, ağustosta düzenlenen Yapay Zeka Konferansı’ndan sonra 23 Ekim’de Berlin’de Enerji Forumu düzenleneceğini bildirdi.

Büyükelçi Aydın, Avrupa'nın, Türkiye'nin ticaret, yatırım ve ekonomik ilişkilerinde önemli bir konuma sahip olduğuna işaret ederek, “Almanya’da 80 bin Türk girişimci yıllık 50 milyar euro ciro yapmakta ve 500 bin istihdam sağlamakta. Almanya ile ilişiklerde yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl eylül ayında yaptığı ziyaretten sonra ilişkilerde normalleşmeye girildi.” ifadelerini kullandı.

Almanya’da Türkiye kökenli iş insanlarının önemli bir bölümünün hizmet sektöründe faaliyet gösterdiğini bildiren Aydın, “Almanya yabancılar olmasa azalan bir nüfusa sahip. Gelecekte eğitim ve lojistik sektörlerinde fırsatlar olduğunu düşünmekteyiz. Sahipleri yaşlılık dolayısıyla emekli olan Alman şirketlerin devralmasında çok büyük fırsatlar var.” diye konuştu.

Aydın, Afrika’nın, Avrupa’ya göç baskısıyla nedeniyle Almanya'da önem kazanmaya başladığını anlatarak, bu kıtada Alman şirketleriyle iş birliği yapma konusunda büyük fırsatlar olduğunu kaydetti.

Büyükelçi Aydın, Almanya’da DTİK’in diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ortak faaliyetler yapması çağrısında bulunarak, bunun için ellerinden gelen yardımı yapacaklarını belirtti.

"Siyasetin nesnesi değil öznesi olan bir Türk toplumu hedefliyoruz"
DTİK Avrupa Bölge Komitesi Başkanı Gökhan Karakuş da Türklerin yoğun yaşadığı bir ülke olduğu için Almanya'nın kendileri için önemli olduğunu belirterek, “Türk girişimcilerinin başarısını göstermek için çalışıyoruz.” dedi.

DTİK’in kurulduğu günden beri Türkiye adına lobi faaliyetleri yaptığını anlatan Karakuş, "Yaptığımız faaliyetlerde Türk diasporasının gücünü artırıyoruz. Siyasetin nesnesi değil öznesi olan bir Türk toplumu hedefliyoruz. Yaptığımız işte çok başarılı, bulunduğumuz ülkenin hukuk ve kültürüne saygılı olmalıyız. Hepimiz farklı bölgelerden olabiliriz. Hepimiz aynı gemideyiz. Galatasaraylı, Beşiktaşlı ve Fenerli olabiliriz. Milli konular olduğumuz zaman milli formayı giymeliyiz.” ifadelerini kullandı.
Teilen
2019-11/01-Sayı-587
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN