Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 590 - 30.01. - 27.02.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Almanya'nın büyüme tahmininde "düşük revizyon"

Ülkedeki 5 ekonomik düşünce kuruluşu, Almanya'nın bu yıl için büyüme tahminini yüzde 0,8'den 0,5’e revize etti.

Merhaba Haber Merkezi 
Almanya'nın önde gelen beş ekonomik düşünce kuruluşu, ülkede bu yıla ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyüme tahminini, küresel sermaye mallarına talebin düşmesi, politik belirsizlikler, otomobil sektöründe yaşanan yapısal değişikliklerden dolayı düşürerek yüzde 0,8'den yüzde 0,5’e revize etti.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü'nün (Ifo) de içinde yer aldığı beş ekonomik düşünce kuruluşu ülke ekonomisine ilişkin sonbaharda paylaştığı 2019-2020'yi kapsayan büyüme tahminlerini aşağı yönlü güncelledi.

Kuruluşlardan yapılan ortak açıklamaya göre, bu yıl için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme tahmini yüzde 0,8’den 0,5'ye düşürüldü, 2020 büyüme beklentisi ise yüzde1,8'den yüzde 1,1’e revize edildi.

Aşağı yönlü revizeye gerekçe olarak, küresel sermaye mallarına talebin düşmesi, siyasi belirsizlikler, otomobil sektöründe yaşanan yapısal değişiklikler gösterildi.

Düşünce kuruluşları Alman ekonomisinin 2021’de ise yüzde 1,4 büyümesini bekliyor.

Ekonomik büyümenin ivme kaybetmesine rağmen istihdam edilen kişi sayısının bu yıl 380 bin artarak 45 milyon 237 bine yükseleceğini öngören beş düşünce kuruluşu, Avrupa'nın en büyük ekonomisinde gelecek yıl işsizliğin yüzde 5’ten yüzde 5,1’e yükseleceği tahmininde bulundu.

Düşünce kuruluşları, yıllık enflasyonun da bu yıl yüzde 1,4 ve gelecek yılda yüzde 1,5 olarak gerçekleşeceği tahmininde bulundu.

Ortak açıklamada, siyasi belirsizliklerin küresel olarak devam etmekte olduğu ve bunun da şirketlerin yatırım yapma isteğini azaltarak dış ticareti olumsuz etkilediği uyarısı yapıldı.

Açıklamada, “İlkbahardan bu yana, Alman ve küresel ekonomi için riskler daha da belirginleşti. ABD ile Çin arasındaki ticaret ihtilafları, aynı zamanda Asya'daki anlaşmazlıklar belirsizliğe neden oluyor ve küresel ekonomik gelişmeyi zorluyor. Ayrıca, anlaşmasız bir Brexit Avrupa ekonomisine ve özellikle Alman ekonomisine baskı yapıyor. Dahası, Almanya'da, otomotiv üretimindeki yapısal değişim süreçleri, ülkede çok önemli olan otomobil pazarı için risk teşkil ediyor.” değerlendirmesine yer verildi.

Söz konusu ekonomik düşünce kuruluşları, Nisan 2019’da ülkede bu yıla ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme tahminini, Brexit ve küresel politik risklerin artmasından dolayı düşürerek yüzde 1,9'dan 0,8'ye revize etmişti.
Teilen
2019-11/01-Sayı-587
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN