Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 590 - 30.01. - 27.02.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Söz Düştü – Toplu Şiirler - Muazzez Uslu Avcı

Yazar-şair Muazzez Uslu Avcı'nın son kitabı "Söz Düştü - Toplu Şiirler", Öteki Yayınevi yayınları arasında yerini aldı

Merhaba Haber Merkezi 

Son şiir kitabı geçtiğimiz günler çıkan Muazzez Uslu Avcı yeni kitabı hakkında "6 kitap ve kitapsızlar olarak onca zaman biriktirdiğim şiirlerin bazılarını bir toplu kitapta toplamış olduk." dedi. Toplu Şiirler Öteki Yayınevi'nce hazırlandı. "Söz Düştü" için 9 ve 10 Kasım'da TÜYAP İstanbul'da Öteki Yayınevi standında bulunacak olan yazar, Ayrıca Çocuk Öykü Kitaplarını imzalamak için de hafta içleri öğleden sonra Öteki Yayınevi standına. Kitabın önsözünü ve yazarın biografisini aşağıda veriyoruz:
ŞİİRE DAİR BİR KAÇ SÖZ

Şiir bir serüvendir, yazar ise serüvenci. Yaşar, görür, biriktirir ve içsel yazma itkisi ile çıkar bu serüvene. Aslında söylendiği gibi ne bir ilham perisinin omuzumuza konup kulağımıza fısıldadığı anlamlı sözlerdir, ne de ilahi bir gücün ''yazmalısın'' diye göksel seslenişi. Şiir bilinç, birikim ve hayata dair olan ve biraz da kişisel yaratıcılığın katkısı ile örülen dizelerdir. Kimine göre sığ, kimine göre anlam kuyusu, kimine bir merhem olan söz öbeklerini biraya getirerek sıkıştırılmış bir anlam arayışını söze dökmekti şiir.

Belki de şairi yazmaya iten nedenlerden biri birikim ve bilinç harmanının duygu fırtınalarına tutularak sap samandan ayrılmış sözcüklerin buğday haline getirme isteğiydi. Dilin anlam arayışına çıkma serüveniydi. Her ne ise şiirin tanımı, tarifi her şairin kendi tarlasına ektiği ürünü anlatması kadar diyelim. Dil yoksa söz, söz yoksa yazı, yazı yoksa edebiyat da olmazdı.

Ben de bir serüvenciyim, şiirin peşinden giden, dil ve anlam peşine düşen bir serüvenci. Şiirlerimde hayatı daha çok kavga üstünden yorumlamaya çalıştım. Beni yazmaya iten ise yoğunlaşmış duygu birikimini dilin yordamıyla anlamlandırma isteğiydi. Toplumun ve çağın açmazlığı, acısı, sancısı, çelişkisi, çatışkısıydı beslendiğim duygular.

Bu serüven gençlikte başlayıp hayatın bazı dilimlerinde dil ve anlam arayışına çıkmaktı.Yirmili yaşlarda içime kapanık yazdığım şiirimsilerden yola çıkarak, kavgaya dair toplamda 500 adete varan şiirler yazdım. Bunları şiir ve benim aramda tutmak kaydıyle sakladım. Ne bir dergi ne bir kitap içinde yuva bulması için çabam olmadı. Özellikle, içinde yaşadığım ülkenin edebiyatçılarıyla yakın bir ilişkim olmadı. Gençliğimde hayranlıkla izlediğim/tanıştığım ustaların ''zaaflarını'' gördükçe şairden soğudum bile oldu. En iyisi onları tanımadan şiirlerini okumak olacağına karar verdim. Şiir yarışmaları, ödüller hayat görüşüme aykırıydı, bu anlamda ne heves ettim, ne de böyle bir teklifi kabul ettim. Dergi şiirciliğine de mesafeli durdum. Ancak insan, doğa ve tüm varlık sorunsalını temel alan, değişimi, dönüşümü, ilericiliği aydınlığı, devrimciliği dert eden bir kaç dergiye şiir verdim. Bir de kitaplarım basıldıktan sonra, her yeni çıkan kitabımdan Almanya'da Diebrucke dergisinin her sayısında en az 5'er adet yayımlandı.Sonuç itibariyle belli bir yaşa gelip sağlık sorunları kapıyı çalınca elimdeki şiir külliyatını kitaplara bölüştürerek yayımlattım.
Niye Toplu Şiirler? Kitaplarımın çıktığı

yayınevlerinin kapanması veya kitap baskılarının bitmesi üzerine böyle bir ihtiyaç duydum. Ayrıca bazı şiirleri çıkartıp bazıları üzerinde ufak düzelmeler yaptım. Bu ilk benim yaptığım bir şey değil elbette, daha önce şairlerin de yaptığı bir eylemdi. Belki aslında, şiirlerde acemiliği olduğu gibi bırakmak en doğrusuydu. Bazı anlam kaymalarına sebep vermemek için ilk şiirlerimin acemiliğine pek dokunmadan ufak rötujlar yaptım. Şimdi bu kitaplardan seçtiğim bu şiirleri şimdi ve gelecekte okumak isteyenlere sunmak için topluca kitaplaştırdım. Yukarıda belirttiğim gibi şiir benim için bir iddia değil, hayata doğaya, dünyaya ve evrene dair bir serüvendi. Şiirlerimde ne varsa dünya içredir. Dünyaya dışra gerçek üstü bir anlayış bana göre olmadı. Olmadı çünkü uhreviyat ve mistizmin hayatın ve insanın gerçekliğini bulandıran şeyler olduğuna inanmaktaydım. Herkes gibi ben de, benden önceki dil, üslup kurucularından etkilenmem olmuştur. Şiir başka şiirlerin içinden çıkar, oralardan beslenir, oralardan anlama anlam katar...

Umarım bu kendi toprağımda ektiğim ve kendi suyumla suladığım ama başka iklimlerin de zaman zaman etkisinde kaldığım ve kendi dil yordamımla yazıya döktüğüm bu dizeler okuyucuyla aramızda bir dil ve anlam köprüsü olmasına yardımcı olur...
Muazzes Uslu Avcı

Aksaray’da doğdu. İşletme fakültesini bitirdi. Güney Kültür Sanat Edebiyat Dergisi, Suje ve Almanya’da çıkan Die Brücke dergisinin sayılarında şiirleri, hikayeleri ve serbest yazıları yayımlandı. Ayrıca Die Brücke Dergisi 5 adet şiir kitabını Almancaya çevirdi. Şiir ve yazıları çeşitli kitap ve antolojilerde yer aldı.

Büyüklere, çocuklara hikayeler yazmakta olup, inceleme yazıları ve aforizma denemeleri vardır.
ŞİİR KİTAPLARI:

Bahardandır, Üstüm Başım Tozpembe, Çiçeklere Gidelim adlı şiir kitapları Komşu Yayınları tarafından;

Kürtçe kitabı Xezel Bo Yê Gêj, İsyan Makamı ve Sakla Beni Anne adlı şiir kitapları Favori Yayınlarından çıktı.
ÇOCUK ÖYKÜ KİTAPLARI:

Aslan Kralın Sonu ve Yaşamın Amacını Arayan Çocuk adlı 2 adet öykü kidabı HAR yayınlarından;

Bilgisayarda Kaybolan Arkadaş, Kız İşi Erkek İşi, Savaç Çok Acımasız, Böcek Cek, Kelebek Bek ve Arı A'nın Maceraları adlı 4 adet öykü kitabı Öteki Yayınevinden çıktı.

İstanbul’da yaşayan yazar, amatör müzik ve fotoğrafçılıkla ilgilenmekte, çeşitli gazetelerde makaleler yazmaktadır.
Teilen
2019-11/01-Sayı-587
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN