Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 590 - 30.01. - 27.02.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Tutuklu gazeteciler için dayanışma nöbeti

Ulm Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma İnisiyatifi her ayın ilk cuma günü...

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Ulm Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma İnisiyatifi, her ayın ilk cuma günü tutuklu gazetecilere özgürlük mitingi düzenliyor. 5 Ekim'deki etkinlikte de Ulm Münster Katedrali önünde basın özgürlüğü ve tutuklu gazeteciler için bir araya gelen insiyatif adına sözcülerden Angelika Lanninger ve Cengiz Doğan konuştu. “İnisiyatif olarak, tüm gazetecilerin dünyanın neresinde olursa onların özgür bireyler ve gazeteci olarak özgür olmalarını sağlamak için mücadele edeceğiz” diyen sözcüler, her ay düzenli olarak yapılan miting buluşmalarına katılmaya çağırdı.

Her ay Türkiye’deki gazetecileri yanı sıra, dünyanın diğer ülkelerinden gazeteciler de unutulmuyor. Daha önceki buluşmalarda Mısır, Etopya, Avusturya, İran, ABD gibi ülkelerdeki tutuklu olan gazetecilerin durumu da işlenmişti.

Almet Altan ve muhalif haber siteleri
Bu haftaki etkinlikte, Eylül 2016'dan beri cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci-yazar Ahmet Altan'ın durumu hakkında bilgilendirmede bulundu. Altan'ın sadece muhalif gazeteci olmasından dolayı içeride tutulmasının insan haklarıyla bağdaşmadığı vurgulanırken, hemen serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Yine bu haftanın ikinci ana konusu Etkin Haber Ajansı (ETHA), Avrupa Forum (AF) ağırlıklı olamk üzere, Sendika.Org, SiyasiHaber gibi çok sayıda muhalif haber sitelerinin sürekli baskı altında kaldıkları ve erişime engellendiği vurgulandı. En son geçtiğimiz dönemde erişimi mahkeme kararıyla engellenen AF tarafından yapılan Almanca basın açıklaması da okundu. Konu hakkındaki Almanca bildiri de dağıtıldı. Yüzlerce TV, Radyo, Gazete ve haber sitelerinin yasaklandığı ve kapatıldığı ortamda dayanışmanın önemine vurgu yapıldı.

İnisiyatif, 2 yıl önce o dönem Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteci Meşale Tolu için oluşturulmuş ve büyük bir dayanışma örneği sergilenerek. 45 hafta aynı meydanda nöbet tutulmuştu. Çok sayıda yerli kurumun yanı sıra, AGİF, ATİF, ADHF, DKTM, SYKP gibi göçmen kurumlarının da sık olarak destek verdiği etkinlikler, bu yıl sonuna kadar devam edecek.

Önümüzdeki dayanışma nöbetlerinin tarihleri 8 Kasım ve 6 Aralık Cuma günleri olarak duyuruldu.
Teilen
2019-11/01-Sayı-587
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN