Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 591 - 27.02. - 02.04.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Dr. Okçuoğlu ile Siyasal Süreç ve Görevlerimiz Panelleri

Araştırmacı-yazar Dr. İbrahim Okçuoğlu: “Faşizmi yıkmak istiyorsak...

Merhaba (Nürnberg / Ulm) 
Türkiyeli göçmenlere dönük faaliyet yürüten Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Nurnberg ve Ulm kentlerinde son siyasal gelişmelere ilişkin paneller düzenledi. Türkiye'deki siyasal gelişmelerin ağırlıklı olarak ele alındığı panellere konuşmacı olarak, araştırmacı-yazar Dr. İbrahim Okçuoğlu katıldı.

Sosyalist yazar Dr. Okçuoğlu 2008 krizinden bugüne 11 yıl geçmesine rağmen, birçok kapitalist ülkenin hala o dönemin üretim seviyesine ulaşamadığının altını çizdi. Dünya ekonomisinin gittikçe yeni bir krize doğru evrildiğini belirten Okçuoğlu, bu duruma örnek olarak Almanya ve ABD ekonomilerinin durumu verirken, Çin ekonomisindeki büyüme oranının küçüldüğünü söyledi.

Burjuvazinin krizleri daha az zararla atlatabilmek için çalışanların, işçilein omuzlarına yüklemeye çalıştığını vurgulayan Okçuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Önce iki süper güçlü dünya vardı. Diğer ülkeler bu iki kamp içerisinde yer alıyordu. Felsefeden kültüre böyle pozisyon alıyorlardı. Her bir blok, kendi arasındaki krizi, rekabeti yönetebiliyordu. Ama revizyonist SB dağıdıktan sonra bunun olanağı ortadan kalktı. Çok rekabetli bir dünya ortaya çıktı ve yeni güçler eklendi, Hindistan, Brezilya, Türkiye gibi. Bu durum aynı zamanda kapitalist devletler arası ittifakların olamamasını ya da geçici olması durumunu da yarattı. Bugün rekabette hepsi daha büyük pay kapmaya çalışıyor. ABD ve Çin arasındaki gelişmeler, ticaret savaşları rekebetin ve pazarda pay kapma mücadelesidir. ABD ve Rusya arasında her alan bir rekabet yürüyor. Yine AB eskisi gibi uzlaşıcı ilişkilerden ziyade, en azından benimsemediklerini ifade eder durumda oluyor.”

Yer altı zenginlikleri ve bu zenginliklerin tranferinde önemli bir yerde duran Ortadoğu ve giderek Doğu Akdeniz bu rekabetin merkez üssünü oluşturuyor diyen Okçuoğlu, değişik emperyalist devlerin enerjiyi ve enerji transfer yollarını kendi kontrolü altında tutmak için kıyasıya rekaber ettiklerini belirtti.

Türkiye’nin bu değişen durum karşısında kendisine yeni politikalar ve stratejiler belirlediğini ifade eden Okçuoğlu:

“24 Hazran sonrası rejim değişmedi, parlamenter sistem gitti, faşist şeflik rejimi geldi. Gülen hareketi darbe öncesine kadar Erdoğanla birliktelerdi. Erdoğan geldiğinde herkes destekliyordu, emperyalistlerde destekliyordu. O dönem Erdoğan uyumlu hareket ettiği için desteklediler. Ama bir süre sonra Erdoğan Türk sermayesinin çıkarlarının savunucusu haline geldi. Seçimler yoluyla gidişin olmayacağı görülünce darbe örgütlediler. Bilip bilmemekten bağımısz, Erdoğan bu durumu tepe tepe kullandı, kullanıyor” dedi.

Soru ve cevap bölümünde yürütülen canlı tartışmalarla paneller sonlandı.
Teilen
2019-11/01-Sayı-587
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN