Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 591 - 27.02. - 02.04.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Katalonya'da bağımsızlık yanlısı gösteriler

İspanya'nın doğusunda bulunan sömürgesi Katalonya'daki bağımsızlık referandumunun...

Merhaba Haber Merkezi 
Resim galerisi için tıklayın
İspanya'nın doğusunda yer alan sömürgesi Katalonya'daki bağımsızlık referandumunun 2. yıl dönümü dolayısıyla Barselona ile diğer Katalan kentlerinde gösteriler yapıldı. Katalonya'da bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ve Omnium Cultural'ın çağrısıyla düzenlenen Barselona'daki gösteriye, bağımsızlık yanlısı Katalan siyasi partiler de destek verdi.

Barselona kent merkezindeki Katalonya Meydanı'nda başlayan ve Avrupa Birliği Komisyonunun temsilcilik binasında sona eren yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

"Referandumu yaptık ve kazandık" yazılı pankartın arkasında yürüyen ve Bağımsız Katalonya bayrağı taşıyan Katalanlar, yargılanan 12 Katalan siyasetçinin ve sivil toplum kuruluşu liderlerinin serbest bırakılmasını istedi.

"Bugün bağımsızlık günü", "Siyasi tutuklulara özgürlük" ve "Bağımsızlık" sloganları atan Katalanların, gösteriyi takip eden İspanyol gazetecilere tepki göstermesi dikkati çekti. Yasa dışı bağımsızlık referandumun 2. yıl dönümü nedeniyle Tarragona, Girona, Lleida, Sabadell, Vic gibi diğer Katalan kentlerinde de gösteriler düzenlendi.

Katalonya sorununun süreci
İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından "yasa dışı" ilan edilmesine rağmen 1 Ekim 2017'de Katalonya'da bağımsızlık referandumu yapılmış, 27 Ekim'de de Katalonya parlamentosu bağımsızlık deklarasyonunu kabul etmişti.

Referandumu organize etmekten 12 Katalan siyasetçi ve sivil toplum örgütü lideri 12 Şubat-12 Haziran tarihlerinde Madrid'deki Yüksek Mahkemede yargılanmıştı. Mahkemenin bu ay içinde kararını açıklaması bekleniyor.

Sanıklardan 9'u tutuklu yargılanırken, haklarında "anayasal düzeni kısmen ya da tamamen şiddet yoluyla yıkmak", "kanunun uygulanmasına engel olmak", "devlet kurumlarına itaatsizlik" ve "kamu malını kötüye kullanmak" suçlarından 7 ila 25 yıl hapis cezaları isteniyor.

Diğer yandan Katalonya parlamentosunda 27 Ekim 2017'de ilan edilen tek taraflı bağımsızlık kararının okunması sırasında Divan Kurulu üyesi olan 5 eski milletvekili ve sosyalist görüşlü Halk Birliği Adaylığı (CUP) partisinden eski milletvekili Mireia Boya "devletin kurumlarına karşı itaatsizlik" suçundan 19-22 kasım tarihlerinde Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesinde yargılanacak.

Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Quim Torra ise 28 Nisan'daki genel seçimler öncesinde Yüksek Seçim Kurulunun talimatına rağmen Katalonya'daki resmi kurumların binalarına asılan ve yargılanan Katalanlara destek veren pankart ve sembolleri kaldırmayı reddettiği için 18 Kasım'da mahkemeye çıkacak.
Teilen
2019-11/01-Sayı-587
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN