Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 590 - 30.01. - 27.02.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

„Mehr als nur Fieber“ – Novartis, Ailevi Akdeniz Ateşi Hakkında Bilgi Veriyor

Merhaba Haber Merkezi 
• „Mehr als nur Fieber“ kampanyası, Ailevi Akdeniz Ateşi hakkında bilinç yaratmak amacındadır. Bu hastalık, genellikle Doğu Akdenizli gençlerde - dolayısıyla da Almanya’daki Türk kökenli kişilerde - görülmektedir.

• Almanya’da yaklaşık 6000 kişi, günlerdir süren yüksek ateş atakları, sebepsiz şiddetli karın ve göğüs ağrıları, eklem iltihaplanmaları ile karşılaşmaktadır. Bu süreç, hastaları ve ailelerini ağır bir şekilde etkilemektedir.

• Erken teşhis ve tedavi, yan etkileri ve hayatı tehdit eden potansiyel kompilasyonları önleyebilir.

Almanya’da 6000 kişiyi etkileyen Ailevi Akdeniz Ateşi nadir görülen ve kalıtsal bir hastalıktır. En çok Doğu Akdeniz Bölgesinden - örneğin Türkiye gibi1,4,7 - gelen insanlar etkilenir. Ailevi Akdeniz Ateşi, etkilenen kişiler için ağır bir yüktür. Çoğu zaman geç teşhis edilmekte veya hiç teşhis edilmemektedir. Tedavi edilmediğinde ağır komplikasyonlara (yan etkilere) yol açabilmektedir. Bu sebepten Novartis „Mehr als nur Fieber“ kampanyasını başlatmıştır. Özellikle Türk kökenli insanların bu hastalığa dikkatini çekmek amacındadır.

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) veya periyodik yüksek ateş sendromları aniden ortaya çıkmaktadır. Pek çok genç insan hiçbir sebep olmadan 1-3 gün süren yüksek ateş ataklarına yakalanmakta; eş zamanlı olarak şiddetli karın ağrıları, göğüs ağrıları ve eklem iltihaplanmaları yaşamaktadırlar.5,6 Risk grubundakilerin yaklaşık % 90’ı 20 yaşına, yarısı ise 10 yaşına girmeden hastalığa yakalanmaktadır.2 Hastalık nadir görüldüğü ve belirtileri başka hastalıklara da uyduğu için, teşhis edilmesi güç olmaktadır. Bu sebepten çoğu hastaya çok geç teşhis konulmakta, ya da hiç teşhis konulamamaktadır. FMF tedavi edilmez veya yeterince kontrol altına alınmazsa, hayati tehlike taşıyan komplikasyonlara (yan etkilere) sebep olabilir. Amiloidoz gibi, yanlış kıvrımlı protein organların dokularına - özelikle böbreğe - yerleşip kronik böbrek yetmezliğine yol açabilir.1,4 Bu yüzden Doğu Akdeniz kökenli hastalarda, yüksek ateş ve diğer belirtiler tekrar ediyorsa, nadir7 ve kalıtsal olan Ailevi Akdeniz Ateşi ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

FMF genç insanların ve ailelerinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Hastalar bir taraftan sürekli atak korkusuyla yaşamakta, diğer taraftan mevcut bedensel aktivitelerden uzaklaşmakta, okul ve iş gibi sosyal faaliyetleri yerine getirememektedir.

Novartis, Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığına dikkat çekmek ve hastalık hakkında bilgi vermek amacıyla “Mehr als nur Fieber” kampanyasını hayata geçirmiştir.

„Mehr als nur Fieber“ kampanyası ayrıca, ilan, poster ve broşürlerle hastaları bilgilendirmektedir. Türk kökenli oyuncu Gamze Şenol FMF hakkında bilinç artırma çalışmalarını desteklemektedir. www.mehralsnurFieber.de web sitesinde kampanya ile ilgili her türlü bilgi bulunmaktadır.

Fehler! Hyperlink-Referenz ungültig.Novartis Hakkında
Novartis insanlara daha uzun ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için yardım etmeye çalışmaktadır. Önde gelen global bir ilaç firması olarak, çığır açan tedaviler geliştirmek için bilimsel inovasyon ve dijital teknolojiler kullanmaktadır. Sürekli araştırma ve geliştirmeye yatırım yapan, dünya çapındaki bir kaç şirket arasında yer alan Novartis, ürünlerini dünyada yaklaşık 750 Milyon insana ulaştırmaktadır. Dünya çapında 140 ülkeden 105.000 kişi Novartis için çalışmaktadır. www.novartis.com adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
Teilen
2019-11/01-Sayı-587
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN