Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 590 - 30.01. - 27.02.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Trakya büyük coğrafyaların, kültür coğrafyalarının temas noktası"

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan:...

AA (Kırklareli) 
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, "Trakya büyük coğrafyaların, kültür coğrafyalarının temas noktasıdır, birbiriyle kaynaştığı bir nokta." dedi.

Avrupa Birliği Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Bulgaristan'ın Kameno Belediyesince yürütülen, "Yaşayan Tarihi Kentler-Aşağıpınar ve Rusokastro" projesinin tanıtım toplantısı, kentteki bir otelin konferans salonunda yapıldı.

Kentte 28 yıldır devam eden Aşağıpınar arkeolojik kazısının başkanlığını yapan Prof. Dr. Özdoğan, burada yaptığı konuşmada, bilim insanları olarak geçmişe ait "ölü bilgi"yi ortaya çıkarmak için çalıştıklarını söyledi.

Aşağıpınar'ın önemine değinen Özdoğan, 28 yıldır sürdürdükleri kazı çalışmalarını bu yıl sonlandırdıklarını belirtti. Trakya'ya gelen ilk çiftçileri ve yaşamın izini sürdürdüklerini anlatan Özdoğan, şöyle devam etti:

"Trakya gerçekten büyük coğrafyaların, kültür coğrafyalarının temas noktasıdır, birbiriyle kaynaştığı bir nokta. Trakya dediğimiz bölge, kültür tarihini anlamamız için son derece kritik bölgedir. Bunu anlamak için Aşağıpınar bir örnektir. Bulgaristan tarafında da bizim aradığımız döneme ait son derece önemli çalışmalar yapılmıştır. Milyonlu yıllara dayanan bir geçmişi var insanların. Bu bölgede insanlığın geçmişinin, 1 milyon 600 bin yıldan geçtiğini biliyoruz."

Avrupa'nın ilk uygarlık çekirdeğinin Aşağıpınar'da atıldığını vurgulayan Özdoğan, şunları kaydetti:

"Bu açıdan Trakya belki Anadolu uygarlıklarının taşrası gibi görünür ama Avrupa uygarlığının çekirdeğidir. Buradan İngiltere'ye, İskandinavya'ya kadar giden tarım kültürü, çiftçilik kültürü, yerleşik yaşam kültürü Trakya'da oluşuyor. Sadece buradaki değil, Bulgaristan'da da meslektaşlarımızın yaptığı çok sayıdaki kazıyla da biliyoruz. Bu ortak çalışmada Avrupa uygarlığının temellerinin nasıl geliştiğini burada görüyoruz. Birçok ayrıntıyı Aşağıpınar'da öğrenebildik. Anadolu'dan bu bölgeye gelen mimari bilgide, Anadolu'dan bu bölgeye dörtgen, kerpiç ve taş mimari ile geliyorlar. Bu bölgeye uygun ahşap mimariye nasıl dönüştüğünü görüyoruz. Bundan sonra bütün Avrupa'ya giden mimari ahşaptır."

"Bu uygarlıklar hepimizin ortak mirasıdır"
Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir ise insanlık kültürü ve medeniyetinin yücelmesi açısından bu tür çalışmaların önemli olduğunu söyledi.

Bilim dünyasınca tarımın 14 bin yıldan bu yana yapıldığının bilindiğini aktaran Demir, Anadolu'da ise 30'a yakın uygarlığın yaşadığını aktardı.

"Bu uygarlıklar hepimizin ortak mirasıdır" diyen Demir, "Bizim çok güzel bir atasözümüz vardır. 'Komşu komşunun külüne muhtaç' deriz. Biz ortak tarihi, ortak coğrafyayı paylaşmaktayız. Turizmi, kültürü, ticareti geliştirmemiz için çok önemli bir potansiyelimiz var. Bu nedenle de bu projeler çok önemli." ifadelerini kullandı.

Kameno Belediye Başkanı Jelsu Verdunski ise projeyle iki ülkenin de turizminin güçleneceğine inandığını dile getirdi.

Aşağıpınar ve Rusokastro turizme kazandırılacak
Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen, proje ile Aşağıpınar kazı alanı ve Bulgaristan'daki Rusokastro kazı alanında yapılacak çalışmalar sayesinde iki alanın da turizme kazandırılacağını vurguladı.

Projenin 488 bin avro bütçe ile yapılacağını anlatan Şen, "Proje sonunda Aşağıpınar ve Rusokastro arkeolojik alanlarındaki başarılı rekonstrüksiyon ve sosyalleşme faaliyetlerin gerçekleştirilmiş olması, sınır bölgesindeki ziyaretçilerin ilgisini çekecektir." dedi.

Şen, Aşağıpınar'ın "Trakya'nın Göbeklitepe'si" olarak adlandırıldığını, bölgenin MÖ 6 bin yıl öncesine dayanan bir tarihinin olduğunu dile getirdi.

Şen, proje çalışmalarının en kısa sürede başlayacağını sözlerine ekledi.

Ardından Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Fikret Macit, projenin teknik bilgilerini anlattı.
Teilen
2019-11/01-Sayı-587
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN