Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 590 - 30.01. - 27.02.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Yurt dışındaki Türkler için Meclis'te komisyon kuruldu

İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, TBMM Dışişleri Komisyonu bünyesinde yurt dışında yaşayan vatandaşların...

AA (TBMM) 
AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, TBMM Dışişleri Komisyonu bünyesinde yurt dışında yaşayan vatandaşların sorunlarının çözümüne katkı sağlamak amacıyla Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu'nun kurulduğunu belirterek, "Vatandaşlarımızın aidiyet bilincinin geliştirilmesi, kendilerini Türkiye'ye daha yakın hissetmeleri ve kökleriyle bağlarını korumaları noktasında çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğiz." dedi.

Sırakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dışişleri Komisyonu'nun bugünkü toplantısında, Komisyon Başkanı Volkan Bozkır'ın, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu kurulmasına ilişkin önergesinin kabul edildiğini bildirdi.

Sırakaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen yıl Bosna Hersek'te Avrupa Türk toplumuyla bir araya geldiği programdaki konuşmasında, yurt dışındaki Türkler'e verdiği sözü yerine getirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ile yurt dışındaki vatandaşların temel sorunlarını takip ederek Meclis gündemine getireceklerini, bu konuda hassasiyet oluşturacaklarını belirten Sırakaya, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu'nun bu konuda önemli katkı sunacağını söyledi.

Yurt dışındaki vatandaşların birçok sorunu olduğuna işaret eden Sırakaya, "Yurt dışındaki 3 ve 4'üncü neslin Türkiye'de eğitimiyle ilgili sorunları var. Dün Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanvekili Prof. Dr. Rahmi Er ile de bu konuları görüştük. Mavi Kart sahiplerine Türkiye'deki üniversitelerde daha fazla imkan tanınmasıyla ilgili kendileri gelecek süreçte YÖK Genel Kurulunda bu konuyu tekrar gündeme getireceklerini ifade etti." diye konuştu.

Sırakaya, yurt dışındaki vatandaşların, Türkiye'ye aidiyet bilincinin geliştirilmesi, kendilerini Türkiye'ye daha yakın hissetmeleri ve kökleriyle bağlarını korumaları noktasında çalışmaları artırarak devam ettireceklerini vurguladı.

Yurt dışındaki vatandaşların sorunları TBMM'ye taşınacak
Komisyon üyelerinin, gelecek süreçte yurt dışındaki vatandaşlara ziyaretlerde bulunacağını, yurt dışından sivil toplum kuruluşu temsilcilerini, ilgili kurum başkanlarını ve bürokratları dinleyeceğini ifade eden Sırakaya, bu verilerin TBMM'de değerlendirileceğini anlattı.

Sırakaya, komisyonun, yurt dışındaki vatandaşların yaşadığı ırkçılık, göçmen karşıtlığı, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi gibi konulara özel önem vereceğini anlattı.

İlgili kesimlerle yakın ilişki içinde olacaklarını belirten Sırakaya, şunları kaydetti:

"Almanya'da doğan, daha sonra Türkiye'ye gelen biri olarak muhakkak bu süreçte yapacağımız ziyaretlerde ilgili ülkelerdeki vatandaşlarımızla, sivil toplum örgütleriyle bir araya geleceğiz, kanaat önderleriyle muhakkak görüşmeler gerçekleştireceğiz. Onları zaman zaman TBMM'ye davet edeceğiz. İnteraktif şekilde görüşmelerimizi gerçekleştireceğiz. Yurt dışındaki vatandaşlarımızla ilgili komisyon kurulması sözünü veren tek siyasi parti olarak sözümüzü tutmanın memnuniyeti içindeyiz. Bunun bize yüklediği sorumluluğun da farkındayız. Kurulan komisyonun hem Türkiye'ye hem yurt dışındaki Türk toplumuna hayırlı olmasını diliyorum."

On üyeden oluşacak komisyonda AK Parti'den 5, CHP'den 2, MHP, HDP ve İYİ Parti'den 1'er üye görev yapacak.
Teilen
2019-11/01-Sayı-587
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN