Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 590 - 30.01. - 27.02.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Fransa'da cami önünde silahlı saldırı

Fransa'nın Bayonne kentinde iki kişi, bir caminin önünde silahlı saldırıya uğradı...

 
Fransa'nın Bayonne kentinde 84 yaşındaki bir saldırgan iki kişiyi silahla ağır yaraladı. Olaydan kısa bir süre sonra polis tarafından evinin önünde yakalanarak tutuklanan zanlının önce camiyi kundaklamaya çalıştığı ve o sırada karşısında gördüğü iki kişiye ateş ettiği bildirildi. Zanlının geçmişte aşırı sağ ideolojideki örgütlerde siyasi olarak faal olduğu belirtildi. Olayda yaralanan ve 74 ile 78 yaşlarında olan iki kişinin hastanede tedavı altina alındıkları ifade ediliyor. Saldırıdan sonra bir otomobili kundaklayan ve olay yerinden uzaklaştıktan kısa süre sonra evinin yakınında ele geçirilen zanlının otomobilinde yapılan aramada, gaz tüpü ve yanıcı maddeler bulundu.

Le Pen: Değerlerimize aykırı
Zanlının söz konusu saldırıyı hangi saiklerle işlediği konusunda henüz herhangi bir bilgi verilmiş değil. Ancak konuyla ilgili yapılan açıklamada, zanlının 2015 yılına dek aşırı sağcı parti Ulusal Cephe'nin bir üyesi olduğu ve geçmişte yerel seçimlerde aday da olduğu partiden daha sonra ihraç edildiği bildirildi. Daha sonra "Ulusal Birlik" adını alan partinin genel başkanı Marine Le Pen, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, yaşanan saldırıyı "Hareketin değerlerine aykırı ve kabul edilemez" olarak nitelendirdi.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise saldırıyı kınayarak Müslüman toplumuna dayanışma ve destek mesajı verdi. Fransa'daki İslami örgütlerin çatı teşkilatı olan Fransa Müslüman İnancı Konseyi (CFCM) Başkan Yardımcısı Anouar Kbibech ise ülkede Müslümanlara yönelik ağır saldırıların arttığına dikkat çekti.

Macron'dan Müslümanlara ortak tavır çağrısı
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bugün olaydan önce ülkesindeki Müslüman toplumun önde gelen temsilcileri ile bir araya gelmiş ve Müslümanlar arasındaki ayrılıkçı oluşumlara karşı ortak tavır gösterilmesi talebinde bulunmuştu.

Macron burada yaptığı konuşmada ayrıca "Ayrılıkçı bir akımın cumhuriyetimiz içinde kök salmaya başladığı bir gerçek. Bunlar, bir başka deyimle birlikte yaşamayı ve cumhuriyeti istemiyorlar. Bunu da bir dinin, İslam'ın adına yapıyorlar" ifadelerini kullanmıştı. (dw)
Teilen
2019-11/01-Sayı-587
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN