Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Köln’de öğrenciler dua ile okula başladı

Köln DİTİB Merkez Camii’nde “Bed-i Besmele“ (Dua ile okula başlıyorum) töreni yapıldı.

Merhaba (Köln) 
Resim galerisi için tıklayın
2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlamasıyla birlikte, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı cami derneklerinde okula başlayan öğrenciler için “Bed-i Besmele” töreni geleneği bu yıl da devam etti. DİTİB Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamayı aşağıda veriyoruz:

Köln‘de okula başlayacak 400 öğrenci için yapılan program, Merkez Camii’nde çocukların din görevlileri eşliğinde tekbir, salavat ve besmele ile camiye girmeleri ile başladı.

Köln Merkez Camii din görevlisi Naci Şengün’ün sunumu ile gerçekleşen merasim, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen ve Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey’in günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarıyla devam etti.

Camilerimizin birer eğitim yuvası haline geldiğine vurgu yapan Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey şöyle konuştu: “Almanya'daki serüvenimize baktığımız zaman, bu camilerin kuruluşuna baktığımız zaman dedelerimiz ve büyüklerimiz bu camileri inşa ederken özellikte 70'li 80'li yıllarda bir cuma namazı, bir bayram namazı kılacak yerimiz olsun düşüncesiyle bu camileri inşa ettiler. Allah kendilerinden razı olsun. Belki birçoğunuz hatırlayacaktır, Köln DİTİB Merkez Camii bir fabrika deposundan sonra, güzel bir muhteşem camiye dönüştürülmüş. Ama bunun sadece dönüşü yapısında, mimari özelliğinde değil aynı zamanda fonksiyonunda da yıllar içerisinde diğer camilerimizde olduğu gibi çok büyük değişiklikler olmuştur. Artık bizim camilerimizin eğitimin temel bir parçası haline gelmiştir. Hafta sonu eğitimleriyle, gençlik buluşmalarıyla, kadınlara ve erkeklere yönelik seminer, toplantılarla artık bizim camilerimiz birer eğitim yuvası haline gelmiştir.”

Almanya'da bütün camilerde “Bed-i Besmele” törenlerini gelenek haline getirdiklerini söyleyen DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Kadim tarihimizden bir geleneği Almanya'da yaşatmaya çalışıyoruz. Çocuklarımız okula başladığı zaman bir törenle ve böyle bir manzaranın içerisinde başlattırmak istedik. İnsan hayatında unutamayacağı evreler vardır, işte bugün bu çocuklarımız da onlar için yaptığımız merasimle unutmayacak bir gün yaşayacaklar. Bu manzaradan çok hoşnut olduğumu ifade etmek istiyorum. Rabbim bütün çocuklarımızı dünya ve ahiret göz aydınlığımız eylesin, zihin açıklığı versin” dedi.

Bed-i Besmele töreni ile ailelerinin karşılarına geçen öğrenciler, heyecanlı anlar yaşadı. Anne ve babalar, çocukları için hazırlanan programı cep telefonları ile kaydetti.

Merasim, çocukların başarıları için duanın ardından hediye dağıtımıyla sona erdi.
Teilen
2019-10/01-Sayı-586
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN