Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Katalonya Parlamentosundan "İspanyol jandarması çekilsin" kararı

Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosu, bağımsızlık girişimlerine destek veren ve İspanya karşıtı bazı yeni kararları kabul etti.

AA (Barselona) 
İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosu, aralarında İspanyol jandarmasının Katalonya'dan çekilmesini de içeren bağımsızlık yanlısı bazı kararlar aldı.

Katalonya'nın genel sorunlarının tartışıldığı ve gergin geçen özerk yönetim parlementosundaki oturumun sonunda, ayrılık yanlısı siyasi partilerin inisiyatifiyle bağımsızlık girişimlerini destekleyen yeni kararlar kabul edildi.

Katalan Parlamentosunda bağımsızlık girişimlere öncülük eden Katalonya için Birlik (JxCat), Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) ve Halk Birliği Adaylığı (CUP) partilerinden milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen kararlardan birinde Katalonya'daki İspanyol jandarması birimlerinin çekilmesi istendi.

Parlamento ayrıca, İspanya hükümetinin Katalonya'daki temsilcisi Teresa Cunillera'nın da istifasını talep etti.

Ayrıca "Yara alabilecek sosyal, siyasi ve sivil hakların savunulmasında kurumları araç olarak kullanmak ve sivil itaatsizlik meşrudur." ifadesinin yer aldığı bir karar da Katalan Parlamentosunda kabul edildi.

Parlamentonun geçmişte aldığı bağımsızlık yanlısı kararlarının "esas kabul edilmesi" vurgulanan karar metninde, "İspanya Devleti kurumlarının ve özellikle Anayasa Mahkemesi ile Yüksek Mahkemenin antidemokratik önerilerinin reddedildiği" belirtildi.

Bağımsızlık referandumu yerine bu zamana kadar olduğu gibi "kendi geleceğine karar verme hakkı" ifadesini kullanarak bu talebini yineleyen Katalan Parlamentosu, yargılanan 9'u tutuklu 12 Katalan siyasetçinin hüküm giymeleri halinde "af yoluyla bu kişilerin özgürlüklerine kavuşmasının yolunun aranacağını" kabul eden diğer bir karara da onay verdi.

CDR üyesi 7 kişi "terörizm" suçuyla tutuklandı
Diğer yandan Katalonya'da sivil bağımsızlık girişimlerinde şiddet içerikli eylemler yaptığı iddiasıyla, Cumhuriyeti Savunma Komitesi'ne (CDR) bağlı olan ve gözaltına alınan 9 kişiden Ulusal Mahkeme'ye çıkarılan 7'sinin "terörizm" iddiasıyla suçuyla tutuklanarak cezaevine gönderilmelerine Katalan Parlamentosundan sert tepki geldi.

"Sivil itaatsizliği meşru gören" karara destek veren Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Quim Torra, tutuklanan 7 kişinin serbest bırakılmasını istedi.

Katalan parlamentosunda gerginlik
CDR üyesi söz konusu 7 kişinin tutuklanması kararı, Katalonya Özerk Parlamentosundaki bağımsızlık yanlıları ve İspanya'nın birliğini ve bütünlüğünü savunan milletvekilleri arasında sert tartışmalara neden oldu.

Bağımsızlık yanlısı siyasi gruplar ile Katalonya'nın bağımsızlığına karşı çıkan liberal sağ görüşlü Vatandaşlar (C's) partisinin milletvekilleri arasında sözlü atışmalar genel kurula damgasını vurdu.

Bazı bağımsızlık yanlısı milletvekillerinin "özgürlük" diye bağırması üzerine "tutuklulara verilen destekten büyük utanç duyuyorum" diyen C's'nin Katalonya'daki lideri Carlos Carrizosa, "Kendimi, terörizme destek verenlerin tehditi altında hissediyorum." diye konuştu.

ERC partisinden olan Katalonya Özerk Yönetim Parlamentosu Başkanı Roger Torrent, sözlerinden dolayı Carlos Carrizosa'yı genel kurul salonundan dışarı atarken, Carrizosa ile birlikte tüm C's milletvekilleri genel kurul salonunu terk etti.

"Her türlü yolla Katalonya Cumhuriyetini gerçekleştirmek istiyorlardı"
Bu arada İspanyol basınına sızan, CDR üyesi 7 kişiyi tutuklama kararını alan Ulusal Mahkeme hakimi Manuel Garcia Castellon'un gerekçeli kararında, "Şiddet dahil her türlü yolla Katalonya Cumhuriyetini gerçekleştirmek istiyorlardı. CDR örgütü içinde Taktik Karşılık Takımı adı altında çalışan bu kişiler, yüksek düzeyde profesyonelleşmeye sahip taktikleri ve manevraları yapmak için yeterli kapasiteye sahip." şeklindeki ifadeler dikkati çekti.

İspanyol hükümeti, Katalonya parlamentosunun kararlarına karşılık verecek
Öte yandan İspanya'da merkezi hükümetinin yapacağı olağan Bakanlar Kurulu toplantısında Katalonya Özerk Parlamentosunda alınan bağımsızlık yanlısı ve İspanya karşıtı kararlara hemen karşılık vereceği bildirildi.
Teilen
2019-10/01-Sayı-586
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN