Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Güney Afrika’da kadına karşı şiddet artıyor

Son dönemde yaşanan çok sayıda tecavüz ve cinayet vakasının ardından yayımlanan veriler...

AF Haber Merkezi 
Kapitalist gelişme süreci kolonyalizm, emperyalizm, kurumsallaşmış ırk ayrımcılığı ve ultra emek sömürüsü koşulları altında şekillenen Güney Afrika’da şiddet ve şiddete ilişkin tartışmalar gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası.

Ülkede 24 Ağustos’ta kaybolduktan sonra bir postane işçisi tarafından tecavüz edilerek öldürüldüğü anlaşılan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Uyinene Mrwetyana’nın ardından, kadına karşı şiddet gündemin önemli maddelerinden birisi haline gelmeye başladı.

Irkçılığın ve patriyarkal şiddetin apartheid (kurumsal ırkçılık) sonrasında da önemli bir konu olmaya devam ettiği ülkede, son yıllarda cinsel saldırı ve cinayet vakalarında önemli bir artış söz konusu.

Polis kayıtlarına göre cinayet kayıtlarının son on yılın en yüksek seviyesinde olduğu Güney Afrika’da, son bir yılda tecavüzü kapsamayan cinsel saldırı vakalarında yüzde 9.6, tecavüz vakalarında ise yüzde 3.9 artış var. Bir şikayete dayanmaksızın, polisin kendi çabaları ile kaydettiği cinsel şiddet vakalarındaki artış ise yüzde 19.

Bireysel silahlanma ve gasp vakalarında dünyadaki en yüksek oranlara sahip ülkede son bir yılda kundaklama vakalarında yüzde 5.5, cinayet girişimi vakalarında ise 4.1 artış söz konusu. Son dönemde yaşanan çok sayıda tecavüz ve cinayet vakasının ardından yayımlanan bu veriler, Güney Afrika’da yaşanan genel ve patriyarkal şiddetin resmi olarak doğrulanması anlamına da geliyor.

Ülkedeki, başta kadın örgütleri olmak üzere, demokratik kamuoyu ise kadına karşı şiddete sessiz değil.

Eylül ayının başından bu yana kadına karşı şiddete karşı sokağa çıkan ya da sosyal medyada Uyinene Mrwetyana için “sıradaki ben miyim” (#AmINext) etiketi ile kampanya yürüten binlerin yanında, başta Güney Afrika Sendikalar Kongresi (COSATU), Güney Afrika Komünist Partisi (SACP) ve COSATU’ya bağlı Birleşik Kimya, Enerji, Kağıt, Baskı, Ağaç İşçileri Sendikası (CEPPWAWU) olmak üzere çok sayıda kurum kadına karşı ses vermeye devam ediyor.
Teilen
2019-10/01-Sayı-586
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN