Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Yahudiler Merkez Konseyi’nden AfD uyarısı

Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, Almanya için Alternatif (AfD) partisinin...

 
Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte Almanya için Alternatif (AfD) partisini aşırı sağcı eğilimlere sahip olmakla suçladı. Schuster “AfD bence aşırı sağ ile yansıttığından çok daha sıkı bağlara sahip. Korkuları kışkırtıp, azınlıkların dışlandığı bir atmosferi teşvik ediyor” diye konuştu. Schuster, AfD’nin İslamcı saikle düzenlenen saldırıları “genel olarak azınlıklara karşı nefreti kışkırtan ve bu şekilde sonuçta Yahudilere karşı da olan bir atmosfer yaratan” popülist bir propaganda ile birleştirdiğini söyledi.

Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Schuster, Saksonya ve Brandenburg’da 1 Eylül’de yapılacak eyalet seçimlerden sonra partilerin AfD’nin dışarıdan destek vereceği bir azınlık hükümetine göz yummaları konusunda da uyardı. “AfD’nin tolere edildiği bir azınlık hükümeti, hayatta kalabilmek için karar alma sürecinde sağa meyletmeleri anlamına gelir. Bu benim için demokratik partilerden birinin AfD ile kısa ya da uzun vadeli bir ittifak kurabileceğinin habercisi olur” diye konuştu.

Schuster partilerin AfD’ye göz yumması durumunda Almanya’da yaşayan Yahudilere başka ülkelere göç etmeleri çağrısını yapıp yapmayacağı sorusuna ise “Neyin daha kötü olacağını tartmak lazım: AfD’ye göz yumulması mı yoksa hükümetin kurulamayacağı ve seçimlerin yenilenmesinin belki de daha sorunlu bir sonuca yol açacağı bir manzara mı?” diye konuştu.

“Normlara uymayanların Almanya’da yeri yok”
Josef Schuster radikal İslamcılara karşı da daha sert bir tutum gerektiğine dikkat çekti. Schuster, “Burada konu Almanya’ya gelen herkesin bizim değerlerimize göre yaşaması, kadın-erkek eşitliğini tanıması, antisemitizmin her türüne ve ırkçılığa karşı durması, hukuk devleti ilkelerini benimsemesi ve cinsel yönelim çeşitliliğini kabul etmesi” diye konuştu. Değerler sisteminin uyumun temelini oluşturduğunu vurgulayan Schuster, bu normları kabul etmeyerek suç işleyenlerin Almanya’da yeri olmadığını belirtti.

Schuster öte yandan son dönemde artış gösteren İslamcı saikle düzenlenen saldırılara rağmen sağ popülist antisemitizmi Almanya ve Yahudiler için çok daha büyük bir tehdit olarak gördüğünü söyledi.

(dw)
Teilen
2019-09/01-Sayı-585
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN