Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

SUTHOT sezonu açıyor

24 yıldır kesintisiz olarak etkinliklerine devam eden Almanya'nın en köklü, en tanınmış...

Merhaba (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Topluluğun yöneticiliğini yürüten halk bilimi araştırmacıları Yeşim ve Aykut Dalgıç Çifti, 7'den 70'e hitap eden geniş bir halk oyunları programları ve kursları olduğunu belirttiler.

Ülkemizin 25'ten fazla yöresini yarışma düzeyinde oynamış olduklarını, bütün bu yörelerin giysilerinin de ellerinde mevcut olduğunu belirten Dalgıç çifti, gösteri grupları yanısıra sadece öğrenmek isteyenler için (küçükler, gençler, yetişkinler, ileri yaş grubu) de ayrı gruplarının olduğunu belirttiler. Toplulugun bayanlara hitap eden „fitnes yerine halk oyunları“ diye ayrı bir grubu da bulunuyor.

Topluluğun Avrupa ve dünya çapında olan çok sayıda halk oyunları yarışmalarında kazanılmış bir çok birincilikleri mevcut.

Merkezi Ankara'da bulunan Türk Folklor Araştırmaları Kurumu'nun „2004 yılı Türk Halk Bilimine Üstün Hizmet Ödülü“ nün de sahibi bulunan Yeşim ve Aykut Dalgıç çiftinin bir çok sempozyumda Türk Halk Oyunları konusunda yayınlanmış araştırma makaleleri de bulunuyor.

Tüm Balkan ülkelerinde Balkan kökenli Türk Halk Oyunları konusunda geniş araştırmaları bulunan SUTHOT'un yönetici ve eğitmenleri Yeşim – Aykut Dalgıç aynı zamanda 2015 yılı Manfred Rommel Ödülü'nün de sahipleri.

Aynı zamanda bilgisayar yüksek mühendisi olan halk bilimi araştırmacısı Aykut Dalgıç, 52 yıl önce Türkiye'de İlkokul Halk Oyunları Grubuyla yarışmalara katılmış.

Oyuncu, araştırmacı, eğitmen ve yönetici olarak Türk Halk Oyunlarının içinde yarım asrı (50 yılı) devirmiş. Aykut Dalgıç gibi bu kadar uzun süre aktif olarak konunun içinde olan, bu kadar bilgi ve tecrübelere sahip birisine rastlamak artık neredeyse mümkün değil.

Böyle bir otoritenin Almanya'da bulunması Almanya'daki Türkler için kaçırılmaması gereken büyük bir fırsat.

24 yıldır kesintisiz bir şeklide ve hiç bir zaman gösteri yapamaz duruma düşmeden faaliyetlerini sürdüren SUTHOT bu geçen sürede yaklaşık 2000 nitelikli halk oyuncusu da yetiştirmiş bulunuyor.

Stuttgart ve çevresinde faaliyet gösteren Türk Halk Oyunları Gruplarının çoğunun eğitmenlerinin SUTHOT'un çatısı altında yetişmiş olduğu görülüyor.

Halk oyunlarımızı sadece cimnastik olarak değil de kültürel öğeleriyle birlikte bir bütün olarak ve otantik olarak öğretmeyi hedefliyoruz diyen SUTHOT'un yönetileri repertuvarlarındaki yörelerin bazılarını şu şekilde sıralıyorlar: Trabzon, Ordu, Akcaabat, Artvin, Denizli, Dinar (Afyon), Bodrum (Muğla), İzmir, Adana, Tarsus, Bingöl, Elazığ, Bitlis, Kırklareli, Edirne, Silivri (İstanbul), Tekirdağ, Edirne Roman, Üsküp (Makedonya), Silifke (Mersin),Seymen (Ankara), Bolu, Gaziantep.

Bunun yanısıra Asuk Masuk gibi seyirlik oyunları ile Anadolu Ateşi gibi modernize edilmiş dansları da repertuvarnda bulunduran topluluğun Kına Gecesi, Damat Tıraşı, Gelin Alma, Damadı Gerdeğe Yollama, Osmanlı Dönemi Saray Dansları gibi özel programları da bulunuyor.

Topluluğun bir Alman Senfoni Orkestrası ile ortaklaşa olarak gerçekleştirmiş oldukları bir dans gösteri programı da mevcut.

Topluluğun bünyesinde faaliyet gösteren SUTHOT Müzik Grubu ülkemizin geleneksel müziğine odaklanmış durumda. Faaliyet alanı sadece halk oyunları olan topluluk siyasetten uzak bir ortamda ülke kültürümüzü icra etmeyi hedefliyor.

Her yıl piknikler, Hamsi Partileri, Egeliler Kültür ve Eğlence Gecesi, Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Eğlence Gecesi, Karadenizliler Kültür ve Eğlence Gecesi gibi etkinler düzenleyen topluluk, mensuplarına başka ülke kültürlerini tanıtmak amacıyla her yıl Almanya dışına 4'er günlük kültür gezileri de yapıyor. Topluluk Almanya dışında 20'den fazla değisik ülkeye gitme olanağını bulmuş.

Halk oyunlarımızı öğrenmek istiyorum ancak acaba öğrenebilir miyim veya öğrenmek istiyorum ancak yaşım yüksek diye kişilerin hiç çekinmeden kendilerine müraacat edebileceğini belirten SUTHOT yöneticileri, halk oyunlarımızı öğrenmek isteyen 7'den 70'e herkesi halk oyunları etkinliklerine katılmaya davet ediyor.

SUTHOT, kardeş halk oyunları grupları Stuttgart HETAT, Stuttgart HOTEM, Herrenberg HETHOT, Ulm Trakya ve Rumeli Halk Oyunları Topluluğu ve Leinfelden Türk Okul Aile Birliği Halk Oyunları Topluluklarıyla da yardımlaşma ve işbirliği içinde buluyor. SUTHOT'un bu kardeş grupları da aynı şekilde kendi 2019-2020 halk oyunları sezonlarını benzeri tarihlerde açıyorlar.

İlgi duyanlar aykut_dalgic@yahoo.com, www.turkhalkoyunlari.de, 07024-969046 veya 0157-51990446 (whatsapp var) 'den daha detayli bilgi alabilir veya başvuru yapabilirler.
Teilen
2019-09/01-Sayı-585
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN