Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 589 - 24.12. - 30.01.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2019/20
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

33’ler Stuttgart’ta anıldı

Almanya’nın Stuttgart kentinin en kalabalık caddesi Königstrase’de (Kobanê meydanı) 4 yıl önce Suruç’ta ölümsüzleşen 33 düş yolcusu anıldı.

Merhaba (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’na (AvEG-Kon) bağlı Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ve Sosyalist Kadınlar Birliği’nin (SKB) düzenlediği anma etkinliğine, HDK Stuttgart, FCK, SYKP, ATİF, YDG, DİDF, Yeni Kadın, ADHK gibi kurumlar da katılarak destek verdi.

“Suruç için adalet, herkes için adalet” içerikli Almanca pankartın açıldığı, Suruç'ta katledilenlerin dövizlerinin taşındığı eylemde, Almanca ve Türkçe “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “faşizme karşı omuz omuza”, Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Açılış konuşmasında, “Bundan tam 4 yıl öceydi. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde yüzlerce genç, Türkiye ve Kürdistan kentlerinden ‘Kobanê’yi birlikte savunduk, birlikte inşa edeceğiz’ şiarıyla Kobanê’ye doğru yola çıktılar.” denilerek, Suruç’ta AKP-MHP faşizmi ve IŞİD çetelerinin bombalı saldırısına uğradıkları, 33’ünün ölümsüzleştiği anımsatıldı. “Adları Büşraydı, Eceydi, Cebraildi, Aydındı, Polendi, Alperdi, Duyguydu, Cemildi” denilen konuşmada “33 düş yolcusunu unutmadık, unutturmayacağız. Suruç için adalet, herkes için adalet.” çağrısı yapılarak sonlandı.

Açılış konuşmasından sonra 33 düş yolcusu anısına yapılan saygı duruşunun ardından AvEG-Kon’un açıklaması ekseninde Almanca konuşma yapıldı.

Almanca konuşmada, “Katliamın hesabını sormak, katillerin ve arkasındaki güçlerin hesap vermesi için yüzlerce düş yolcusunun ailesi Suruç Aileleri İnisiyatifi olarak bir araya geldiler ve büyük bir adalet mücadelesine başladılar.” denilerek “Bu dört yıl boyunca; ailelerin tüm ısrarlarına rağmen faillerin hepsi yargılanmadı. Dört yıldır çeşitli gerekçelerle Suruç yaralısı gençler tutuklandı. Suruç davasını takip eden avukatlar tutuklandı. Suruç için adalet isteyenler tutuklandı.” vurgusu yapıldı.

Konuşmada son olarak, “Ölümsüzleşen 33 düş yolcusu ve yaralanan yüzlerce düş yolcusunun düşleri yarım kalmayacak. Bugün Kobanê’de inşa edilen çocuk parkından gülümseyen çocuklar, hastaneden zafer işareti yapan savaşçılar bunun tanığıdır. Dört yıl sonra AvEG-Kon olarak taleplerimizi yineliyoruz. Suruç katliamı ve diğer tüm katliamlar aydınlatılmalı, siyasi sorumlular başta olmak üzere tüm failler yargılanmalıdır.” çağrısı yapıldı.
Teilen
2019-08/01-Sayı-584
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN