Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 588 - 05.12. - 24.12.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Hayat kurtarmak suç değildir!

Paris Stalingrad meydanında 160 kurum ve örgütün çağrısı ile bir araya gelen kite dayanışma sonucu Carola Rackete’nin özgür bırakılmasını ‘’bu bir insanlık zaferidir’’ diyerek alkışlarla kutladı.

Merhaba (Paris) 
Resim galerisi için tıklayın
Mültecileri kurtarıdğı için SeeWatch 3 adlı yardım gemisinin kaptanı Carola Rackete’in tutklanmasını protesto etmek ve mültecilerle dayanışmada bulunmak için Paris’te eylem yapıldı.

Paris Stalingrad meydanında 160 kurum ve örgütün çağrısı ile bir araya gelen kite dayanışma sonucu Carola Rackete’nin özgür bırakılmasını ‘’bu bir insanlık zaferidir’’ diyerek alkışlarla kutladı.

Eylemde CRİD, SİMAD ve Sınır Tanımayan Doktarlar adına konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda, ‘insan hayatını kurtarmak asla bir suç degil insanlık görevidir’i denilerek emperyalist devletlerin işledigi politik suçlarının sonucu olarak yaşanan mülteci dram ve ölümlerine dikkat çektildi. Avrupa ülkelerinin ve özellikle Fransa devletinin mülteci ölümlerinde ve kötü yaşam koşullarında ki rollerine vurgu yapıldı. Konuşmacılar dayanışmaya ve hayat kurtarmaya devam edeceklerini ifade etiler.

Eylemde ACTİT ‘’Emperyalistlere insanlık dersi veren Carola yanlız değildir!!! ‘’,“Hayat Kurtarmak suç değildir” diyen cesur yürekli kaptana Selam olsun!!!,’’Mültecilik bir haktır utanç sınırları kalksın!!! ‘’dövüzleri ile yer aldı.

31 yaşındaki Carola Rackete See Watch 3 adlı yardım gemisinin kaptanı. Geçen ay 20 mürettebat ile birlikte, Akdeniz’de seyrederken İtalya açıklarından 53 göçmen kurtardı. 17 gün boyunca bu insanları karaya çıkarabilecekleri güvenli bir liman aradı. Gemide yiyecek içecek kalmayıp koşullar ağırlaşınca İtalya’nın izin vermemesine rağmen, geçen çarşamba günü teknesini Lampedusa adasına yanaştırdı. Sağlık durumu ağır olan 12 sığınmacı karaya çıkarıldı, ama teknenin limana demirlemesine izin verilmedi. Carola ise 60 saat daha bekledikten sonra, cumartesi günü teknedeki durumun daha da ağırlaşması üzerine hapis cezasını göze alarak yasağa uymadı ve tekneyi limana yanaştırıp yolcularını indirdi. Yasadışı göçe yardım ve İtalya karasularını ihlal etmekle suçlanan Carola Salı günü görülen durşmanın ardından serbest bırakıldı.

Carola Rackete, “Benden bu insanları Libya’ya geri göndermemi istediler. Yani savaş olan bir ülkeye. Ben de bana verilen emirlere uymama hakkımı kullandım” diyor ve ekliyor: “Benim hayatım kolay oldu. Üç üniversiteye gittim, 23 yaşında mezun oldum. Beyazım, Alman’ım, zengin bir ülkede ve doğru pasaportla doğdum. Bunu fark ettiğimde, benimle aynı fırsatlara sahip olmayanlara yardım etmenin ahlaki zorunluluğunu hissettim.“dedi.
Teilen
2019-08/01-Sayı-584
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN