Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 589 - 24.12. - 30.01.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2019/20
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Alman istihbaratı “hipster sağcıları” izleyecek

Alman iç istihbaratı, Avrupa’da hızla yayılan ve “hipster sağcılar” olarak da adlandırılan Kimlikçiler (Identitäre) Hareketi’nin tehlikeli olduğuna ve izlenmesi gerektiğine karar verdi.

 
Almanya’nın iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı, yıllardır sürdürdüğü inceleme sonrası Fransa’da doğan ve Almanya’da da son yıllarda yayılmaya başlayan Kimlikçiler Hareketi’nin izlenmesi gerektiğine karar verdi. Alman iç istihbaratı, bu karar sonrası Kimlikçiler Hareketi’ni istihbarat toplama araçları takip etmeye başlayabilecek ve bilgi akışı için de muhbir görevlendirebilecek.

Kimlikçiler Hareketi ne demek?
Kararla ilgili gazetecilere Perşembe günü bir açıklama yapan Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Thomas Haldenwang, sadece şiddet eğilimli aşırıların değil, aynı zamanda sözlü risk yaratanların da dikkate alınması gerektiğini ifade etti. Kimlikçiler Hareketi’nin pozisyonu ile ilgili de bilgi veren Haldenwang, bu oluşumun üyelerinin “kökeni Avrupalı olmayan kişilerin demokratik katılımına karşı olduklarına ve bu kişileri insanlık onurunu yaralayarak dışladıklarına” dikkat çekti.

Kimlikçiler Hareketi’nin aynı etnik kökene sahip olmayan kişileri ortak kültürün bir parçası olarak görmediğini belirten Haldenwang, bu anlayışın Alman Anayasası ile bağdaşmadığını vurguladı. Tahminlere göre Almanya’da şu anda bu oluşumun yaklaşık 600 üyesi bulunuyor. Fransa kökenli Kimlikçiler Hareketi’nin Almanya’nın yanı sıra diğer Avrupa ülkelerinde de uzantıları var.

Dış görünümleri diğerlerinden farklı
Kamuoyunda “hispter sağcılar” olarak da adlandırılan Kimlikçiler Hareketi’nin Avrupa’daki diğer aşırı sağcılardan farkı özellikle dış görünümü. Kendilerini “entellektüel yeni sağ” olarak gören bu oluşumun üyeleri, modern görünümleri ile Neonaziler gibi bilinen aşırı sağcı gruplarla arasına mesafe koyuyor.

Ancak güvenlik uzmanları, bu kişilerin orta sınıf görüntüsü vermesinin özellikle tehlike yarattığına dikkat çekiyor. Davranış biçimlerinde antisemitizm ve Hitler selamı olmayan Kimlikçilerin hedefinde Avrupa’da yaşayan göçmenler var. Kimlikçiler Hareketi üyeleri 2017 yılında Akdeniz’deki göçmen teknelerini içinde bulundukları bir gemi ile engellemeye çalışmıştı. Kimlikçiler Hareketi’nin lideri olarak da Avusturyalı Martin Sellner ön plana çıkıyor.

(dw)
Teilen
2019-08/01-Sayı-584
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN