Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 588 - 05.12. - 24.12.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Erol İspir katledilişinin 20. yılında Köln'de anıldı

Köln'de faşistler tarafından katledilen AGİF üyesi Erol İspir, katledilişinin 20. yılında yapılan yürüyüş ile anıldı.

Merhaba (Köln) 
Faşistler tarafından Köln'de katledilen Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) üyesi Erol İspir, katledilişinin 20. yılında Young Struggle, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) ile Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) tarafından düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasıyla anıldı.

Anmaya Komünist İnşa, Dayanışma Ağı, Enternasyonal Gençlik, Sol Parti, Semt Dayanışma Kurumu'nun aralarında olduğu demokratik kitle örgütleri katıldı.

Köln Kalk'ın en işlek caddesinde yapılan yürüyüşte "20 yıl önce Köln-Kalk'da faşistler tarafından katledilen Erol İspir için adalet" pankartı taşındı. Yürüyüşün ardından İspir'in katledildiği Taunusstraße'da anma yapıldı.

"Faşizme karşı omuz omuza", "Şehîd namirin", "Erol İspir için adalet" sloganlarının atıldığı anmada konuşan AGİF Eşbaşkanı Onur Güler, Erol İspir'in katledilmesinin politik bir cinayet olduğunu ve ırkçı faşist çetelerce örgütlendiğini belirtti. Alman yargısının ikiyüzlü ve burjuva hukuka bile aykırı kararını 15 yıl sonra bir kez daha kınayan Güler, adalet istediklerini söyledi.

Young Struggle Temsilcisi ise Almanya topraklarında Türk ve Alman faşistlerin arasında ayrım yapılmaması gerektiğini ifade etti, faşizmin her biçimine karşı antifaşist mücadelede yerli ve göçmen işçilerin, gençlerin ve kadınların birleşmesi gerektiğini vurguladı.

Dayanışma Ağı ve Enternasyonal Gençlik adına yapılan konuşmalarda, ırkçılığın halkların değil, egemenlerin çıkarına olduğunu ve ortak mücadelenin yükseltilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Sol Parti Temsilcisi Claus Ludwig ise 20 yıl önce Erol İspir'in katledildiği sokaktaki anılarını aktardı. Katledildiği 1 Temmuz 1999 gecesi binlerce insanın sokağı işgal ettiğini ve bir direniş mekanına çevirdiğini hatırlatan Ludwig, "Erol bizi birbirimize yakınlaştırdı" dedi.

Anma, Çav Bella Marşının okunmasıyla sona erdi.
Teilen
2019-08/01-Sayı-584
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN