Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 589 - 24.12. - 30.01.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2019/20
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

75. yılında Hitler'e suikast ve darbe girişiminin hatırlattıkları: FAŞİZM ve LİDERLİK

Hüseyin ŞENOL 
Tam 75 yıl oldu, Hitler'e suikast girişimin üzerinden geçeli. 20 Temmuz 1944'te Almanya'da Adolf Hitler'e yönelik yapılan suikast ve darbe girişiminin kahramını Staufenberg'tir. Claus Schenk Graf von Stauffenberg'in bombayı yerleştirdiği Hitler'in karargahlarından biri olan Wolfsschanze'deki (Kurdun ini) eylemi ve darbeyi organize eden "girişim" içerisinde ordu, bürokrasi ve devletin diğer bir çok katmanından kişiler de yer alıyordu. Ölümlerin ve yıkımların özellikle bu tarihten sonra daha da yoğunlaştığı düşünülürse, suikast ve devamında darbenin ortaya çıkaracağı "değişimi" öngörmemek hiç de zor olmasa gerek.

Şurası kesin; Hitler faşizmi gibi, diğer faşist diktatörlükler de bir çılgının marifeti olarak görülemez ve görülmemeli, ama faşizmde liderliğin önemi de yadsınmamalıdır. Faşist Erdoğan da "faşist bir lider" olarak, faşizmin devlet olarak kurumsallaşmasında, tekelci kapitalizmin devleti faşist diktatörlükle yönetmesinde, tek olmasa da önemli bir etkendir. Aynı zamanda, ölen faşist lider de faşist diktatörlüğün devamı veya sonlandırılması için de tarihi bir momenttir; hem ortam hem de tekelci burjuvazi için de yeniden karar verilmesi ve belki de bu "bu beladan" kurtulmak açısından..

Faşizm açısından da önemli bir yol ayrımı olan "Faşist liderin" ölümü, öldürülmesi veya darbeyle devrilmesi konusununda daha detaylı yazmak ve tartışmak üzere..
Teilen
2019-08/01-Sayı-584
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN