Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

''Özgürlüğe Cesaret''

Yaşar TAN (Stuttgart) 
Günden güne muhafazakârlaşan ve dindarlaşan bir Türkiye’ye karşı yurtdışında yaşanan Türk toplumunda farklı şeyler gerçekleşiyor. Türkiye’de LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender) bireyleri çeşitli baskıları maruz kalırken, ''Onur Yürüşleri'' yasaklanırken Stuttgart TGBW Türk Toplumu’ndan 2016 yılından beri cesur adımlar atılıyor. Ellerinde çeşitli dövizlerle Stuttgart 2019 (CSD) Onur Yürüyüşünde yine çoşkuyla yer alan TG büyük ilgi gördü. Kimi zaman Türkçe Pop müzik ile, kimi zaman halaylar çekerek yürüyenlere halk alkışlarla eşlik etti.

Onbinlerin Stuttgart sokaklarını tıklım tıklım dolduruğu Onur Yürüyüşü bu yıl 2 kutlamayla dikkatleri üzerine çekti. Bir taraftan 1969 yılında New York ta Stonewall da başlayan Christopherstreet teki polisin eşcinsellere karşı şiddet gösterişine protosto eden ve günlerce süren sokak çatışmalarının yıl dönümü oluşu ve diğer kutlama ise CSD Onur Yürüyüşünün ,Stuttgart kentinde 1979 yılından beri her yıl gerçekleşmesi. Stuttgart ta Daimler, Bosch gibi dev firmalar özel araçlarıyla ve çalışanlarıyla bu yılki ''Onur Yürüyüşü'' ne destek verdiler. Ayrıca Öğretmenler, Klise mensupları, çeşitli partiler ve birçok kuruluşlar desteklerini esirgemediler. Ve tüm şehir gök kuşağı renkleriyle donatıldı.

Ayrımcılık ve dışlanma karşıtlığı ve LGBT hakları adına Avrupa çapında birçok şehirde, bir tek Almanya’da ve İsviçre’de “Christopher Street Day” ismi kullanılır; diğer ülkelerde ise “Gay Pride”, “Pride Parade” veya Türkiye’de “LGBT Onur Yürüyüşü” isimleri kullanılırken, Avusturya’da bu etkinliklere “Rainbow Parade” (“Gökkuşağı Yürüyüşü”) ismi verilir. Avrupa da en büyük CSD etkinlikleri Madrid, Köln, Berlin ve Zürih’te gerçekleşiyor.
Teilen
2019-08/01-Sayı-584
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN