Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 588 - 05.12. - 24.12.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

SUTHOT'UN yöneticileri Vidin ve Plevne’deydi

Stuttgart Türk Halk Oyunlari Topluluğu SUTHOT'un yöneticileri Yeşim-Aykut Dalgıç çifti bu yıl Temmuz ayında Bulgaristan'ın tarihi Osmanlı kentleri Vidin'i ve Plevne'yi gezdi.

Merhaba (Vidin / Plevne) 
Resim galerisi için tıklayın
Vidin'de Vidin kalesi dahil Osmanlı döneminden kalan camileri ve konakları da gezen Yeşim-Aykut Dalgıç çifti orada bulunan müzeler ile İstanbul Kapısı'nı ziyaret etmeyi de ihmal etmedi.

Osmanli'nin ünlü tarihi kenti Plevne'nin tarihi ve turistik yerlerini gezen çift orada en fazla zamanı Panaroma Müzesine ayırdı.

Tuna nehri akmam diyor
Etrafımı yıkmam diyor
Şanı büyük Osman Paşa
Plevne'den çıkmam diyor
diye başlayan türküye konu olan Plevne'nin Osman Paşa komutasındaki çok başarılı savunması bu müzede çok güzel bir şekilde canlandırılmış.

Bu müzede yetkililerden detayli bilgi alan çift kentte yerleşik bulunan Türklerle de görüşme ve sohbet etme olanağını buldu.

Deneyimleri, bilgi birikimleri ve engin araştırmalarıyla Yeşim-Aykut Dalgıç çifti Balkanlar, Balkanlardaki Türk Kültürü ve Balkan Kökenli Türk Halk Oyunları konusunda muazzam bir birikime sahip. Kendileri bu konuda otorite olarak kabul edilen isimler.

Kesintisiz bir şekilde ve hiç bir zaman gösteri yapamaz duruma düşmeden 24 yıldır etkinliklerine devam eden Stuttgart Türk Halk Oyunlari Topluluğu SUTHOT ülkemizin 25 değişik yöresinin halk oyunlarını repertuvarında bulunduruyor.

SUTHOT'un kurucuları, yöneticileri ve eğitmenleri olan Yeşim-Aykut Dalgıç, yapmış oldukları Trakya Hak Oyunları araştırmalarıyla daha 2004 yılında, merkezi Ankara'da bulunan Folklor Araştırmaları Kurumu'nun „Türk Kültürüne Üstün Hizmet Ödülünü“ kazanmışlardı.

Her ikisi de bilgisayar yüksek mühendisi olan Yeşim-Aykut Dalgıç çifti gönüllü olarak yürüttükleri Türk Halk Oyunları ve Uluslararası Halk Oyunları faaliyetleri, araştırmaları, organizasyonları ve kültürel alandaki hizmetleri nedeniyle 2015 yılı „Manfred-Rommel Preis (Ödülü)“ ne de layik görülmüşlerdi.

Repertuvarlarında Kırklareli, Edirne, Silivri (Istanbul), Tekirdağ, Makedonya Üsküp, Edirne Roman oyunları ve gösteri programları mevcut olan SUTHOT'un yöneticileri Balkanlar'ı adeta karış karış gezmiş bulunuyorlar.

Yunanistan (Gümülcine, İskece, Dedeağac, Yanya, Kavala, Selanik, Rodos, Girit), Makedonya (Üsküp, Manastır, Kalkandelen, Ohrid), Kosova (Prizren, Mamusa, Dragas), Arnavutluk (Tiran, Elbasan, Iskodra), Romanya (Dobruca Bölgesi), Bulgaristan (Filibe, Burgas, Varna, Pazarcık, Balcık), Kosova (Prizren, Mamusa), Sırbistan (Yeni Pazar, Belgrad), Bosna Hersek (Saray Bosna, Mostar, Konjic, Pocitel, Balagaj) ve Karadağ'da oradaki Türklerin oynadıkları halk oyunlarıyla ilgili gerçekleştirmiş oldukları bir çok araştırma da mevcut. Oradaki Türk Kültürü izlerini de araştıran Dalgıç çifti yaptıkları araştırmaların bir kısmını katılmış oldukları Sempozyumlarda bildiri olarak ta sunmuşlar. SUTHOT'un Balkan kökenli Türk Halk Oyunları ile değişik Yarışmalarda elde etmiş oldukları bir çok birincilik ödülü de mevcut.

„Hemen hemen tüm Trakya oyunlarını ve Balkan kökenli Türk Halk Oyunlarını, Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğumuz SUTHOT'ta öğrenebilirsiniz diyen“ Dalgıç çifti gösteri grupları yanısıra 7'den 70'e hitap eden sadece öğrenme amaçlı kurslarının da olduğunu, isteği olan herkesin çekinmeden kendilerine başvurabileceklerini söylüyor.

Dalgıç çifti sadece Trakya ve Balkan Kültürü ile ilgili paylaşımlara müsade edilen „Stuttgart ve Çevresi Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri Bilgi Paylaşım Ortamı“ adlı facebook sayfasına tüm Trakyalı ve Balkan Göçmenlerini üye olmaya davet ediyor. Konuyla veya SUTHOT ile ilgili olarak detaylı bilgi almak isteyenlerin 07024-969046, 0157-51990446 (whatsapp var) nolu telefonlardan, www.turkhalkoyunlari.de adlı internet sayfasından veya da aykut_dalgic@yahoo.com adlı e-mail adresinden daha fazla ve detaylı bilgiye ulaşmaları mümkün.
Teilen
2019-08/01-Sayı-584
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN