Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 589 - 24.12. - 30.01.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2019/20
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Sarayda sunum

SUTHOT Karlsruhe Sarayı’nda gösterilerle desteklenen bir sunum yaptı.

Merhaba (Karlsruhe) 
Resim galerisi için tıklayın
11.Türk Alman Kültür Günleri kapsamında Karslruhe Sarayı'nın Bahçesinde kurulan sahnede ve „Gartensaal“ adlı salonda çok değişik etkinliklere yer verildi.

6 Temmuz Cumartesi ve 7 Temmuz Pazar 2019 tarihlerinde Karlsruhe Sarayı çok degisik etkinlikleri izlemek isteyen büyük bir kalabalığa ev sahipliği yaptı.

7 Temmuz 2019 Pazar günü „Karlsruhe Sarayı (Schloss)“ daki „Gartensaal“da Stuttgart Türk Halk Oyunlari Toplulugu SUTHOT, „Türk ve Balkan Kültürleri Etkileşiminin Türk Halk Oyunları Üzerindeki Yansımaları“ adlı bir sunum yaptı.

SUTHOT adına sunumu yapan halk bilimi araştırmacısı Aykut Dalgıç, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yüzyıllarca birbirleriyle birlikte yaşamış Türklerin ve diğer Balkan ülke milletlerinin oluşturmuş oldukları ortak kültürel değerler konusunda konuştu. Osmanlı'nın Rumeli'ye göç sisteminden bahsetti. Yaşam tarzının bir yansıması olan halk oyunlarının bu ortak yaşam tarzı ve kültür öğelerinden nasıl etkilendiğini belirtti. Balkan Göçmenlerine özgü olan „Karşılama“ türü ve „Kasap (Hora)“ türü oyunların ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını, neden uzun bir süre bu Balkan coğrafyasında oynanmaya devam ettigini anlattı.

Bir saat süren sunumun yaklaşık 20 dakikası sunumu destekler nitelikteki gösterilere ayrıldı. „Karşılama“ türü ve „Kasap (Hora)“ türü oyunlardan bazılarının geleneksel formatta nasıl oynandığı gösterildi.

Sunumu yapan Aykut Dalgıç, müzik ve dans denince hemen akla gelen ve Balkanların her tarafında rastladığımız Romanların da yaşam tarzlarına değindi. Romanların yaşam tarzlarıyla oyunları arasındaki bağlantıyı da kurdu.

Sunum canlı ve neşeli Roman oyunları gösterisiyle son buldu. Sunumu Türkçe yapan Aykut Dalgıç'ın konuşmasını Oya Kıralı Dobruca çok güzel bir şekilde Almanca'ya çevirdi.

Tamamen dolu olan salonda izleyicilerin çoğunun Alman olduğu ve sunumu çok büyük bir ilgi ve dikkatle izledikleri görüldü.

Balkanları konu alan "Son Talika" adlı romanın ve diğer başka kitapların yazarı Sabriye Cemboluk‘ta eşiyle birlikte sunumu izlediler. Pforzheim Klasik Türk Mûsikîsi Topluluğu ve Pforzheim Arkadaş Türk Halk Oyunları Topluluğu yöneticisi Ayşe Nur Dobruca da sunumu izleyenler arasındaydı.

Kendisi bilgisayar yüksek mühendisi olan Aykut Dalgıç, 52 yıl önce Türkiye'de İlkokul Halk Oyunları Ekibiyle Yarışmalara katılmış olmasından bu yana halk oyunlarından hiç bir zaman kopmadığını belirtiyor. Asıl mesleği olan bilgisayar mühendisliğine ayırdığı kadar zamanını, ilgisini, enerjisini gönüllü olarak halk oyunlarına da ayırmış. Aykut Dalgıç'ın eşi Yeşim Dalgıç ile halk oyunları ve halk bilimi konusunda yapmış olduğu bir çok araştirma ve yayınlanmış makaleleri bulunuyor. Tüm Balkan ülkelerini detaylı bir şekilde gezip oralardaki halk oyunlarını araştırmış olan Dalgıç çiftinin Balkan Halk Oyunları ve Balkan Kültürü konusunda muazzam bir birikimi var. Bu konuda almış oldukları ödüller de mevcut.
Teilen
2019-08/01-Sayı-584
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN