Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 589 - 24.12. - 30.01.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2019/20
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Nabada muhteşemdi

Bu sene düzenlenen Nabada, güneşli havanın da etkisiyle her sene olduğu gibi yine muhteşem geçti.

Saniye TOPRAK (Ulm)  
Resim galerisi için tıklayın
Her yıl Temmuz ayının üçüncü pazartesinde gerçekleştirilen ve adına "Yemin Pazartesisi" denilen Nabada etkinlikleri, bu yıl güneşli havanın da etkisiyle yine çok eğlenceli geçti.

Saatler öncesi Tuna nehrinin her iki yakasını da dolduran binlerce kişi, güneşten korunmak için ağaç gölgelerini tercih ederken, sıcak havadan bunalanların gösteri öncesi nehire girip serinledikleri dikkat çekti.

Saatler ilerledikçe heyecan ve merak da arttı. Ulm Belediye Başkanı Günter Czisch’in konuşmasıyla başlayan etkinlikler, saat 16.00’da botlarıyla Tuna nehrini kaplayan insanlarla doruk noktasına ulaştı. Tuna nehri üzerinde farklı dizayn ve ebatlardaki botlar tam bir görsel şölen sunarken, Tuna’nın her iki yakasına da büyük bir eğlence ve coşku hakimdi.

Suyun sıcaklığı ve havanın durumunun geçen yıllara kıyasla çok iyi olması geçidin uzun sürmesine neden oldu. Değişik temalara sahip büyük botlarla birlikte amatör olan temasız küçük gruplar da bu eğlenceden nasibini aldı.

Akşamında Münster Platz’da düzenlenen konser ve eğlenceler katılımcılara hoş anlar yaşattı.

Nabada’nın tarihçesi
Geçmişi Ortaçağ'da 14. yüzyıla kadar uzanan ve sadece Ulm'a ait olan geleneksel Yemin Pazartesisi (Schwörmontag) ve ardından Tuna Nehri üzerinde düzenlenen Nabada isimli botlu büyük geçit töreni, sadece Ulm’a özel. Ortaçağ sonlarına doğru oldukça zengin bir şehir olan Ulm için "Ulm'ün parası dünyayı yönetir" denmekteydi. Ulm´lüler, başarılarından ve şehirlerinden duydukları gururu göstermek için, 1377 yılında Münster'in inşaasına başladılar. Şehir nüfusu o günlerde 9 bin kişi olmasına karşın, Münster 16 bin kişi alacak şekilde planlanmıştı. O dönemlerde bağımsız bir imparatorluk şehri olan ve direkt olarak sadece imparatora bağlı olan Ulm halkı, kendi anayasalarını da çıkarabiliyorlardı.

Kökeni 1800’lü yıllara uzanan Nabada etkinlikleri önceleri sadece çiftçi ailelerce sallar üzerinde gerçekleştiriliyordu. İlk resmi Nabada 1927 yılında yapıldı ve 60’lı yılların sonundan itibaren ise halka açık olarak düzenlenmeye başlandı.
Teilen
2019-08/01-Sayı-584
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN